Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
No a co ti brání tu jednu zvukovku vypnout pokud ji nepotřebuješ.
A nebo si nastav kterou zvukovku má alsa používat jako defaultní.
Vypnout bylo myšleno HW
Nastavení default zvukovky bylo myšleno v /etc/asound.conf viz: Na co se často ptáme: ALSA v jeho konfiguráku definujeme tu default.
A nebo prohodit zavádění modulů pro zvukovky viz: Zmena poradia zvukových kariet
Proč si nevybereš jednu možnost z těch o kterých jsem psal ?
Integrovaná zvukovka jde většinou vypnout v BIOSu.
To jak se modul jádra jmenuje nic nevypovídá o výrobci čipu či o prodejci.
A to že asound.conf je prázdny je správné použije se defaultní nastaveni které ti nestačí tak si tam musíš vytvořit takové co ti bude vyhovovat.
A co použít: www.abclinuxu.cz/blog/Kubuntu/2007/1/16/165454#10 taky by to chtělo přesnější popis proč ti to nejde.
Prostě skuste toto:
Ja to resil jinak, pokud pouzivate alsu. cat /proc/asound/cards 0 [ICH5 ]: ICH4 - Intel ICH5 Intel ICH5 with AD1985 at 0xfebff800, irq 21 1 [SAA7134 ]: SAA7134 - SAA7134 saa7133[0] at 0xfeaff800 irq 17 2 [Track ]: USB-Audio - Fast Track M-Audio Fast Track at usb-0000:00:1d.1-1, full speed Jako default chci mit FastTrack, takze se nadefinuje jako default do souboru /etc/asound.conf pcm.!default { type hw card Track } ctl.!default { type hw card Track }
Tak musíš tu chybu napsat
Možná bude třeba rozběhnout v alse ještě plugin dmix.
No tak tě asi někdo tu zvukovku drží-používá ji.
Většinou arts, pulse, esd a pod.....
Tiskni
Sdílej: