Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Zdravím. Hledán nějakou velmi šetrnou distribuci (nebo jak se to vlastně říká), která by běžela na stroji s Pentiem (133MHz), operační pamětí 48MB a 8GB na pevném disku (celkem!). Taky bych ocenil uživatelskou přívětivost a stabilitu (resp. spadnout může, ale zamrznout ne). Stavím se tu asi zítra, protože hledám další věci. Jo a ten počítač neumí bootovat z flěšky. Předem díky za jekékoliv rady.
Současný systém je Win 98, běží na pokraji sil.
Neni na case zridit sekci Poradna pro uchyly? :) Stavim se tu zitra, protoze jdu inspirovat dalsi lidi.
Taky jsem to zkoušel a běží na tom slušně DamnSmallLinux.
Přihřeju si vlastní polívčičku:
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2006/2/hardware
Jinak na téměř identickém železe jsem rozjel Debiana 4ku, jenom to chce připravit bootovací diskety a připojit CD-ROMku a nezapomenout bootnout i s ovladači CD-ROM+síťovky. Pak je to celkem v poho. Prostě klasická instalace jaká se dělala na přelomu století. Xka jsem rozjel kdysi na Elisu, ale s rychlostí Win95 se to moc nedalo srovnat. Takže jako desktop buď mrznoucí 98ky nebo to pojmout jako tenkého klienta - jen Xserver a aplikace spouštět vzdáleně ...
jako desktop buď mrznoucí 98kyNebo stabilní a výkonnější WinNT4 (vydržel jsem s nimi až do win2k, protože to DOSové GUI mi stačilo, když jsem na něj narazil u kamarádů)
Narazil jsem na jeden odkaz při čtení twiki dokumentace ... na linuxbasic.
Velmi vám všem děkuji za rady a postřehy (i za pochybnosti o mém duševním zdraví ). Rozhodl jsem se pro Damn Small Linux. A v tom je problém. Nevím odkud a jak ho stáhnout. Neumím totiž moc dobře anglicky. Nevíte kde je to ke stažení v češtině? A umí DSL vlastně česky??
Tiskni Sdílej: