Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Zdravím. Hledán nějakou velmi šetrnou distribuci (nebo jak se to vlastně říká), která by běžela na stroji s Pentiem (133MHz), operační pamětí 48MB a 8GB na pevném disku (celkem!). Taky bych ocenil uživatelskou přívětivost a stabilitu (resp. spadnout může, ale zamrznout ne). Stavím se tu asi zítra, protože hledám další věci. Jo a ten počítač neumí bootovat z flěšky. Předem díky za jekékoliv rady.
Současný systém je Win 98, běží na pokraji sil.
Neni na case zridit sekci Poradna pro uchyly? :) Stavim se tu zitra, protoze jdu inspirovat dalsi lidi.
Taky jsem to zkoušel a běží na tom slušně DamnSmallLinux.
Přihřeju si vlastní polívčičku:
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2006/2/hardware
Jinak na téměř identickém železe jsem rozjel Debiana 4ku, jenom to chce připravit bootovací diskety a připojit CD-ROMku a nezapomenout bootnout i s ovladači CD-ROM+síťovky. Pak je to celkem v poho. Prostě klasická instalace jaká se dělala na přelomu století. Xka jsem rozjel kdysi na Elisu, ale s rychlostí Win95 se to moc nedalo srovnat. Takže jako desktop buď mrznoucí 98ky nebo to pojmout jako tenkého klienta - jen Xserver a aplikace spouštět vzdáleně ...
jako desktop buď mrznoucí 98kyNebo stabilní a výkonnější WinNT4
Narazil jsem na jeden odkaz při čtení twiki dokumentace ... na linuxbasic.
Velmi vám všem děkuji za rady a postřehy (i za pochybnosti o mém duševním zdraví ). Rozhodl jsem se pro Damn Small Linux. A v tom je problém. Nevím odkud a jak ho stáhnout. Neumím totiž moc dobře anglicky. Nevíte kde je to ke stažení v češtině? A umí DSL vlastně česky??
Tiskni
Sdílej: