V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím. Hledán nějakou velmi šetrnou distribuci (nebo jak se to vlastně říká), která by běžela na stroji s Pentiem (133MHz), operační pamětí 48MB a 8GB na pevném disku (celkem!). Taky bych ocenil uživatelskou přívětivost a stabilitu (resp. spadnout může, ale zamrznout ne). Stavím se tu asi zítra, protože hledám další věci. Jo a ten počítač neumí bootovat z flěšky. Předem díky za jekékoliv rady.
Současný systém je Win 98, běží na pokraji sil.
Neni na case zridit sekci Poradna pro uchyly? :) Stavim se tu zitra, protoze jdu inspirovat dalsi lidi.
Taky jsem to zkoušel a běží na tom slušně DamnSmallLinux.
Přihřeju si vlastní polívčičku:
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2006/2/hardware
Jinak na téměř identickém železe jsem rozjel Debiana 4ku, jenom to chce připravit bootovací diskety a připojit CD-ROMku a nezapomenout bootnout i s ovladači CD-ROM+síťovky. Pak je to celkem v poho. Prostě klasická instalace jaká se dělala na přelomu století. Xka jsem rozjel kdysi na Elisu, ale s rychlostí Win95 se to moc nedalo srovnat. Takže jako desktop buď mrznoucí 98ky nebo to pojmout jako tenkého klienta - jen Xserver a aplikace spouštět vzdáleně ...
jako desktop buď mrznoucí 98kyNebo stabilní a výkonnější WinNT4
Narazil jsem na jeden odkaz při čtení twiki dokumentace ... na linuxbasic.
Velmi vám všem děkuji za rady a postřehy (i za pochybnosti o mém duševním zdraví ). Rozhodl jsem se pro Damn Small Linux. A v tom je problém. Nevím odkud a jak ho stáhnout. Neumím totiž moc dobře anglicky. Nevíte kde je to ke stažení v češtině? A umí DSL vlastně česky??
Tiskni
Sdílej: