Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrej den, prosím nevíte jestli je chyba si dát architektůru Linuxu x86 pro Intel core duo? A nemyslím tím 64 bitový mód, ale 32.
No jak jste mi ukázal ten odkaz a v něm není, ani zmínka o omezení paměti do 3,6GB (což si také myslím), tak bych přeci i u té 32bitky mohl zůstat.
Dual Core Core 2 Duo/Quadimho ked uz celeron/pentium4 je 64b, tak pri Dual Core/Core 2 o 64b ani nepochybujem...
Nemate tak uplne pravdu. Pred prichodem Core 2 Dua do desktopu se nejdrive objevily procesory oznacene jako Core Duo (Yonah) v noteboocich (pokud to bylo komplet tak to bylo Centrino Duo) a tyto procesory opravdu nemely rozsireni o 64bit instrukce.
Ale abych pridal i svoji odpoved, pokud na danem stroji neni vice nez 4GB RAM tak si nemyslim, ze by nasazeni 32bit buildu bylo na skodu ci nejak brzdilo. Navic rozdily v beznych app jsou tak male ze to nikdo nepozna. (notebook/desktop)
Intel Core Duo, část 1. - teorie
Intel Core Duo (65 nm Yonah: např. T2700) opravdu nepodporuje EM64T, vychází z Banias a Dothan (Pentium M / Centrino).
Navíc není 64-bit jako 64-bit, pokud vím, tak některé 64-bitové procesory od Intelu jsou stejně optimalizované pro běh na 32-bitovém OS, kde podávají lepší výkon než konkurence od AMD, ale naopak pod 64-bitovým OS je AMD dostává...
32 bit na Core Duo je OK, když je třeba více paměti, tak bez problému funguje PAE kernel.
BTW, architektura se píše bez kroužku nad u, spisovně se i vyslovuje krátce. Kroužek nad u se píše v českých slovech, kde bylo původně "uo", jako například Buoh → Bůh. Je to sice off topic a určitě za to tady dostanu kapky, ale dle mého skromného názoru není nic pozitivního na tom, když člověk píše jako negramota.
Lidi, když nám tady Lajci Windowsu, nadávají, tak proč nejít na jejich známé fórum a nadávat jim stejně tak. Vím, že můj komentář není k tématu, ale nenechám nějakého obyčejného uživatele, aby mi tady psal blbosti na mé otázce. Možná si také říkáte, abzch se na ně tzv. ,,vykašlal´´, ale co je moc to je moc. A předem se omlouvám adminovy za off topic.
Prostě jste srabáci!!! HAHA
Rozhodně to není chyba, jen pokud jsem se dočetl tak je problém s něktrými balíky, řeším podobný problém,
avšak radějí si nainstaluji 64-bit, protože ač by neměl být nárůst rychlosti závratný tak:
64-bitové instrukce se nemusí překládat na více čili kompaktnost a adresování paměti se také zlepší takže stabilita narustá.
nemá
Tiskni
Sdílej: