V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Prohlédl jsem si stránku
https://www.i-legalne.cz
a rozhodl jsem se nakoupit některé písničky, abych si je stáhnul do počítače a mohl přehrávat a třeba i převádět do WAVu a vypálit na audio CD. Přečetl jsem si technické podmínky na
https://www.i-legalne.cz/jnp/cz/obchod/nakupni_rad/index.html
a zarazilo mě hned několik věcí. Píšou, že je nezbytné mít v počítači 32 bitový operační systém podporující Windows Media Player 10 a DRM; Windows Media Player 10 (nebo novější verze) s nainstalovanou podporou pro DRM, webový prohlížeč Internet Explorer 5.5 a vyšší, Firefox 1.5 a vyšší, Opera 8.5+. Z toho taky vyplývá, že bude asi zapotřebí i Windows. Já však žádný Windows mít nechci, já používám lepší systém - Linux a potřebuji, aby mi to v tom Linuxu fungovalo. Ani žádný Windows media player si neminím pořizovat; používám lepší přehravače - Kaffeine, Amarok, Mplayer a potřebuji, aby mi to v nich fungovalo. O tom, že přehrávač Kaffeine umí přehrát soubor WMA, jsem se už přesvědčil, ale nevím, jak si to poradí s takovými soubory WMA, které obsahují jakousi ochranu DRM. Na tom i-legalne.cz se totíž píše, že většina skladeb z te stránky obsahuje DRM. Navíc tam píšou, že před prvním přehráním skladby to po nás bude ještě něco chtít (teď to nemůžu najít) a nevím, jestli s tím nebudou problémy. Má vůbec cenu se zaregistrovat na i-legalne.cz a nakupovat odtud, nebo se na ně vykašlat? Nevím totíž, jestli mi to v Linuxu pojede, dále nevím, jestli mi bude umožnšno a dovoleno převádět WMA do WAVu, odstraňovat DRM, a vypálit si tu hudbu na audio CD.
Budiz Vase solidarnost vuci autorum, ale bohuzel nepochodite.
Proste si najdete hudbu o kterou mate zajem nekde jinde.
A vse Vam pojede bezproblemu a ihned.
Jednodušší bude to stáhnout nelegálně.
Nelegální je stahování z nelegálních zdrojů, tj. téměř ze všech warez fór i z DC ..
viz odkaz
Zákony České republiky platí na území státu. V zákoně není území upřesněno. Osobně se domnívám, že se tím implicitně chápe území státu. Nicméně, jak jsem psal, výklady se rozcházejí.
Zajímalo by mě spíš, jaký je rozdíl v kvalitě stáhnutého souboru ve srovnání s originálním CD (cenový téměř žádný). Opravdu je zajímavější stáhnout (ne)legálně soubor v bezeztrátovém formátu (flac, ape..) a mít záruku, že mi to pak bude hrát všude.
Na i-legalne.cz je cena skladby nebo celého albumu podobná, jak CD z obchodu. Proto jsem si i zakoupenou hudbu z i-legalne představoval úplně jinak. Myslel jsem, že když ji řádně zaplatím, tak dostanu ke stažení kvalitní zvukový soubor, který můžu přehrávat v jakémkoliv operačním systému, jakémkoliv softwarovém přehrávači a samozřejmě nezávisle na použití internetu. Taky jsem si myslel, že si ten zvukový soubor budu moci převádět do různých formátů a přizpůsobovat svým požadavkům a vyrábět si z toho zvukové CD. Místo toho jsem velice sklamán. Nejenom že ten výběr hudby za moc nestojí, ale jsou tam zkriplené zvukové soubory. Poskytují se zvukové soubory, které nehrají v libovolném softwarovém přehrávači, ale jenom v tom, který nám vnucují (Windows media player). Ta stažená hudba hraje jenom při připojení k internetu, protože to vyžaduje ověřování licence přes internet. Ta stažená hudba funguje jenom ve Windows XP a vyšší, nefunguje ani ve starších Windowsech, a už vůbec ne v Linuxu, Unixu ani ostatních systémech, diktují nám, který operační systém máme mít. Co je jim do toho, jaký mám operační systém a jaký přehrávač. Pravděpodobně ta stažená hudba nepůjde vypálit na audio CD, abych si to mohl pouštět taky v normálním CD přehrávači. Ani převádět stažené soubory do jiného formátu mi zřejmě nepovolí ani neumožní. Takovou staženou hudbu nemůžu považovat zdaleka za plnohodnotnou, když s ní nemůžu skoro nic dělat. Takový zvukový soubor je u mě kripl. Je vidět, že na tom i-legalne.cz poskytuji pěkné šmejdy. Zmrzačené zvukové soubory. Hlavně že všude mají reklamu, jak to není dobré. Kdybych ten zmetek koupil, byly by to akorát vyhozené peníze a těžko bych je vytloukl zpět.
Myslím, že tohle nepotřebuje dalšího komentáře. Koupím si CD disk, mám to i s obalem (výtvarné vyjádření je součástí uměleckého díla) a přehraju si to úplně všude. A udělám zálohu pro sebe. Nebo stáhnu ve stejné kvalitě z internetu (s mírnou slevou). Ten i-legálně šmejd doufám co nejdříve odejde tam, kam patří, tj. do věčných lovišť.
Jestli to chces provozovat v linuxu, proste si opatchuj jadro DRM patchi, preloz a hraj. Kecy co tu maji ostatni jsou o nicem.
Já nakupuju hudbu na <reklama>mp3va.com</reklama>. Kvalita mi přijde, do auta, nadprůměrná, ceny výborný a ještě můžeš dostat bonus. Prostě nakupuj tam, kde ti nehážou klacky pod nohy.
Všiml jsem si, že některé skladby na i-legalne nemají DRM. Když si je koupím, budou hrát v Linuxu, aniž bych si musel dávat Windows a Windovs Media Player? Uvažuji totiž, že si některé skladby z i-legalne koupím, ale vyberu si jenom ty bez DRM. Z i-legalne bych musel nakupovat jenom kvůli tomu, že některé skladby, které mi zajímají, nikde jinde neseženu - ani v obchodě s CD, ani na internetu.
Tiskni
Sdílej: