OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Funguje Vam nekomu prehravani poradu v CT archivu nebo iVysilani? Ve Firefoxu se nechytam, v Konqueroru je jen "cerno"
jde to pres ulozit ... coz ulozi file ve kterym je odkaz kterej uz v Smplayeru otevru a v pohode to jede... ale je to oser :/
No, me funguje iVysilani ve firefoxu pres doplnek mediaplayerconnectivity. Prehrava to externe treba pres mplayer apod.
V archivu stále diskriminují přehrávače podle řetězce User-Agent.
Na živém vysílání mají hloupou ochranu, která má zajistit, že se přistupuje z jejich webové stránky. Já zas mám skript, který jejich ochranu podvádí, takže živé vysílání sleduji rovnou z příkazového řádku. Přes webový prohlížeč fungoval (funguje?) zásuvný modul mplayerplug-in. Jenže jeho vývoj umřel, a tak jsem ladil gecko-mediaplayer. Tam byly nějaké nedostatky (jakože vnořené playlisty), které jsem s vývojářem vyřešil, ale když vyšla nová verze, tak mám dojem, že zas něco přestalo fungovat. Ale to jsem zatím nezkoumal.
Díky za zajímavý skript. Bohužel mi u spousty TV (např. CT24) píše connection refused.
Jojo, WM PAL verze jedou OK, RM vesměs ne. Ze zahraničních skoro nic, ale to je problém nefunkčních webů a asi změněných URL. Díky moc, bude se hodit :)
mplayer -playlist http://ctdir.visual.cz/iVysilani/Services/Streaming/ClientPlaylist.aspx?id=MjEzNTgwMDU3fDYzMzg3OTM2MzU3MDk5NjI1MA==
)
Vsechno budou (CT) delat tak slozite az se to nebude dat pouzivat vubec.
Nevim proc neni mozne zaznam poradu stahnout jako kterykoli soubor a prehrat si jej v prehravaci jaky kdo chce.
Neuvadejte prosim duvody autorske pac tu moc dobre vsichni vime ze pri trose usili porad stejne ulozime treba do avi cimz zbytecne obchazime masinerii co vytvorili tvurci webove prezentace potazmo web archivu poradu CT.
Domnivam se ze valna vetsina spolecnosti pusobici na internetu by mely spis se drzet "pri zemi" a stridmem rozumu.
Treba zde: lze najit mnoho hodnotnych informaci z videozaznamu prednasek na fakulte cvut. Za zminku stoji tez podpora nekolika formatu videosouboru a to dokonce i svobodnych (ogg). Fakulte CVUT a projektu AVC davam 100% bodu a chvalim na maximum.
Je to trivialni "directory listing" ftp serveru a taky to tak jde delat.... jednoduche, prehledne, jasne, proste OK. Na jednotlive soubory lze snadno odkazovat z html dokumentu, kde si k nim zajemce muze precist info vo co se jedna a podle toho uvazit zda si jej stahne na disk.
Mozna je muj zapisek tak trochu mimo dotaz, avsak urcite je vhodny k zamysleni nad soucasnym internetovym (multimedialnim) svetem kde se vsechno jaksi presoluje, prepepruje jak to jenom jde.
Nevim proc neni mozne zaznam poradu stahnout jako kterykoli soubor a prehrat si jej v prehravaci jaky kdo chce.Ale ono to jde celkem snadno. Ten odkaz „Do okna“ na té stránce iVysílání není nic jiného než přímý odkaz na stažení playlistu. A pak už není problém si to video stáhnout. Například: zkopírovat pravým tlačítkem adresu playlistu, a pak:
mplayer -playlist "odkaz" -dumpstream -dumpfile cilovysoubor
Me iVysilani funguje normalne. Fedora 10, Firefox, Totem - zásuvný modul prohlížeče 2.24.3 používající xine-lib version 1.1.16.3
Pred casem vysel na rootu clanek na toto tema : http://www.root.cz/clanky/archiv-poradu-ct-a-linux/.
Ve Firefoxu <= 3.0 mi to bezelo i pomoci mlayerplug-in, ale v 3.5 jsem to rozchodil jen pomoci mediaplayerconectivity
Zkopíruji odkaz a pustím to ve VLC jako proudové vysílání. Vše funguje bezvadně.
Je to blby rikat, ale nektere zajimave porady lze najit treba na uloz.to ve formatu avi, mpg.
Jinak jako proudovy stream to vali skvele ve VLC.
Mno... na ceskou televizi jsem uz uplne rezignoval. real a wm je des a hruza. Jeste, ze tu (UK) mame bbc iplayer. sice je to pres flash, ale zase to funguje uplne vsude (i na Wii). Jedina vyhoda ct je jeji obrovsky archiv poradu. I slovenske televize mi funguji lepe...
Tiskni
Sdílej: