Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Jelikoz mate vic zkusenosti nez ja, pozadal bych Vas o radu.
Jake distro by jste doporucili na notas (Thurion X2 1.9GHz, 2GB RAM, ATI grafika)?
Jake jsou pozadavky?
iNet a sit pres wifi (WPA sifrovani), zpracovani dokumentu, tvorba stranek, uprava fotek a filmu. Jinak pouzivam BT mysku. Proste klasika obycejneho uzivatele. Myslim, ze nepouzivam zadne specialni aplikace, ktere by prechodu na linux branily.
Rad bych neco, co kdyz nainstaluju, tak pobezi bez nutnosti doinstalovavat ci ruzne rucne dokonfigurovavat.
Dale nevim jak je to s vydrzi pri praci na baterky.
Naposledy jsem zkousel Ubuntu 9.04, ale nejela mi myska (i kdyz se tvarila sparovane) ani wifi (ovladace povoleny a svitily, ze jsou aktivovane) a vetraky neustale bezely na plno (nejak nefungovalo rizeni spotreby).
Pak jsem zkousel Ubuntu 9.10. Z CD vse bezelo. Wifi, myska. Byl jsem rad a distro nainstaloval. Jenze!!! Po instalaci myska nic, wifi nic (zaskrtnul jsem, ze povoluji ovladace sitovky, probehla jakoze instalace, ale nic se nestalo. Restart, bez restartu, porad to ukazovalo, ze ovladace nenainstalovany).
Tak co mi radite?
%<...Nainstalovat si Windows.Tak co mi radite?
... Co si tu asi o nás pomyslí?
Že radíme léčbu šokem? Nebo spíš rádi flejmujeme. Někteří.
ubuntu a manual ... zacit muzes treba tadyTak co mi radite?
V ubuntu mi žádné gui s wpa nespolupracovalo, tak mam skript a pohoda, funguje i v konzoli, bez Xek. Na noťasu mam zatim ubuntu, kdo má chuť si hrát, ať volí gentoo. Už velikostí, počtem, balíčků je dost dobré
Ok, dík za radu. Něco jsem zkoušel, už ani nevim.
Den, dva spatky tu byl clanek o distru Sabayon. Vcelku velmi kladne hodnoceni toto distro dostalo.
To byl takovy muj navrh. Hodnoceni jsem cet jako velmi kladne. Ja se na test Sabayonu teprve dnes vrhnu. Sam jsem zvedav.
Tiskni
Sdílej: