Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Od doby co mám nový PC, zažívám nejrůznější prvky nestabilnosti - samovolný restarty (v logu nic), záseky (zase v logu nic). Řek bych, že hardwarem to neni - memtest86+ proběhnul na 100% a nic. Zátěž CPU pomocí mprime přežil taky asi na 40 minut (všechny testy se točily - tj. zatížená by měla bejt i RAM). Napadá mě jestli nemám nějakou chybu v configu jádra (v příloze). Případně další testy na stabilitu. Projevuje se jak kdy, nevidim v tom nikdy, žádnou souvislost. (Klidně běží třeba 3-4 dny, pak třeba 1-2 chyby v jednom dni a zase klid)
Konfigurace:
CPU: Athlon II X4 620
MB: Gigabyte MA785GT-UD3H
RAM: 2x Corsair DDR III 1333MHz TW3X4G1333C9 (2048MB) - sada
4x SATA II disk
Zdroj: Corsair HX450W
GPU: integrovaná na desce
Než se budu dívat na detaily: jak jsi si moc jistý dostatečností zdroje napájení? Jakou máš tak asi rezervu? 4 disky můžou ve špičce docela zazlobit ... Jak koukam, při roztáčení má jeden brát 2A.
Sám jsem na to taky narazil, deska Via Epia, 1x 2,5" disk a víc už 90W zdroj neutáhne. 3,5" disk se už neroztočil, fakt se to někdy nezdá.
Nabootujte nejaky Live system (treba Slax) Vytezujte HW kontinualnim ctenim HDD pomoci dd ve smycce.
Nechte bezet nekolik dni. Sledujte vystup na terminalu pripadne presmerovavejte do souboru a nebo nejlepe nechte posilat nekam na ftp abyste potom mohl mrknout az to zhavaruje treba.
Podivejte se na svaba radice sbernic disku - miva chladic jez byva dost horky (neudrzite prst). Pokud se tak deje zvazte pridani ventilatorku. Me to pomohlo.
Mate UPSku ?
Pokud ne tak berte v uvahu i Vaseho dodavatele elektriny. Casto zpusobuji vypadky delky nekolika desitek az stovek ms. To je jasna pricina padu systemu. Vas predchozi PC mel zdroj s kondy vetsi kapacity nebo mensi odber ... a tento maly vypadek kondy vyrovnaly takze se nic nestalo
Zdroj - casto sou to mrdky, zkuste zvazit vymenu.
Jo s tou spotrebou to je mazec no.
Netbook Toshiba NB 100 ma v klidu pouhopouhych 10 W
Bezny notebook 20 - 40 W
Moderni desktop s int grafikou a nekolika HDD i vic jak 200 W v klidu.
Nicmene jak to jinak vyzkouset nez dlohodobe.
A jako monitor LCD TV = 100-200 W a nebo plasma TV = 300-500 W a jsou na 1 KW
Popravde receno si porad nedovedu predstavit ten CPU (ani GPU) co ony stovky W zkonzumuje.
Pri napajecim napeti 1 - 2 V to vychazi na 100 A a vic !!! Proboha lidi vemte rozum do hrsti a predstavte si piny na CPU a proud 100 A !!!
já mněl podobný problém , nakonec se ukázalo že mám špatný datový káblik k disku , občas se to seklo , v logu taky nic nebylo
Tiskni
Sdílej: