Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
light=1000; dark=8000; while(1){ ioctl(fd, TIOCMBIS, &i); usleep(light); ioctl(fd, TIOCMBIC, &i); usleep(dark); }problem je avsak to ze se ty prikazy ioctl nevykonaj presne po dany dobe co nastavim v usleep, ale napr. pri prehravani filmu se obcas naka doba opozdi a pak to neprijeme poblikava (ze zustane svetlo nebo tma dyl nez se od toho ocekava o par milisekund treba). Otazka je co s tim, samozrejme tohle asi nebude to nejlepsi reseni, nejsem programator a v cecku sem se malinko naucil jen ted kvuli tomuto. Ale napadlo me neco jinyho, vetracky v pocitaci sou napojeny do zakladovky a ta je pomoci PWM reguluje ne? nesla by pouzit tahle PWM regulace na vetracky co se napojujou do desky pomoci 3-pin bilyho konektoru? Pokud ano, cim se v Debianu ovladaj tyhlety konektory? lm-sensors mi ukazuje jen teplotu jader procesoru.... Diky za napady chlapi. (nebo i holky pokud nejaky poradi
problem je avsak to ze se ty prikazy ioctl nevykonaj presne po dany dobe co nastavim v usleep,No jo, protože sdílíte čas s jiným procesem. I když milisekundové odchylky by to dělat zrovna nemuselo. Teoreticky by se to dalo vyladit, ale to je spíš na experimentování.
nesla by pouzit tahle PWM regulace na vetracky co se napojujou do desky pomoci 3-pin bilyho konektoru?Asi šla, výkon z desky nějakou LED spolehlivě utáhne.
Pokud ano, cim se v Debianu ovladaj tyhlety konektory?Je to v souborech
/sys/class/hwmon/hwmon*/device/pwm*Jinak další nápad by mohl být zapojit to do line out zvukové karty (pokud máte nějakou navíc) nebo přes DAC do paralelního portu.
Trying family `VIA/Winbond/Fintek'... Yes Found unknown chip with ID 0xb073 (logical device B has address 0x290, could be sensors) Probing for Super-I/O at 0x4e/0x4fzakladni desku mam ASUS P5QL/EPU, nemuzu zjistit jako jaky ovladac na vetracky z techto by to mel byt.. v
/sys/class/hwmon/hwmon*/device/
neni vubec nic zacinajici pwm. Tak jestli tudy cesta nevede??
Jinak další nápad by mohl být zapojit to do line out zvukové karty (pokud máte nějakou navíc) nebo přes DAC do paralelního portu.Jako zvukovku navic mam, nebo tu mam nekolik faxmodemu, takovej modem by asi mel stacit... ale prijde mi to zbytecne slozity reseni, to uz rovnou muzu udelat regulaci pomoci oscilatoru s potenciometrem
smajchl@smajchl:~$ sensors coretemp-isa-0000 Adapter: ISA adapter Core 0: +40.0°C (high = +76.0°C, crit = +100.0°C) coretemp-isa-0001 Adapter: ISA adapter Core 1: +40.0°C (high = +76.0°C, crit = +100.0°C) smajchl@smajchl:~$ sensors -v sensors version 3.0.2 with libsensors version 3.0.2 smajchl@smajchl:~$ uname -a Linux smajchl 2.6.32-trunk-686 #1 SMP Sun Jan 10 06:32:16 UTC 2010 i686 GNU/Linux
smajchl@smajchl:~$ cat /etc/debian_version 5.0.4ale diky moc za rady, je videt ze se vyznas
ledkama? Jaké si použil?
chrt -f -p 10 ./tvujprogram
Tiskni
Sdílej: