abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 11:44 | Komunita

    Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 11:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Nová verze

    Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.6. 23:11 | Komunita

    Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.6. 21:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 13:33 | Zajímavý software

    Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1918 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Regulace větráku bez pwm

    poky74 avatar 29.8.2010 18:33 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Regulace větráku bez pwm
    Přečteno: 1212×

    Zdravím, mám tu teď v desktopu náhradní větrák kterej má ale pouze dva vodiče - jen napájení, žádná kontrola otáček (imho ?).

    A jelikož je to velká kráva, tak strašně řve (samozřejmě jede naplno) a potřeboval bych to nějak regulovat (klidně i jen vypnout/zapnout), nevíte jak na to?

    Díky

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    29.8.2010 19:13 sivlk | skóre: 15 | blog: sivlk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Napajkuj na 1 vodic cca 50-200 ohmovy odpor, pripadne trochu poexperimentuj s hodnotami, mozno aj menej, mozno viac. Nie priliz vela aby spolahlivo nastartoval. Ja som to tak pouzival, otacky to znizi.
    29.8.2010 19:19 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    pwm regulace funguje i na dvoupinovém konektoru. třetí pin je jen na sledování otáček. tj. na měřáku v pc uvidíte 0 rpm ale točit se to bude jak chcete.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    poky74 avatar 29.8.2010 22:22 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    No, nějak se mi to nedaří, v /sys/class/hwmon1/pwm[1-3] jsem do všech vložil 0 ale pořát to jede naplno.

    Ono se mi to sice už povedlo, akorát jsem to potom neopatrností zkratoval (?) a stroj se vypnul a teď po nahození mi to nejde replikovat, a jelikož předtím jsem se v tom dlouho vrtal, předpokládám že se musí ještě něco udělat(?).

    Díky

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    Chytrex avatar 30.8.2010 08:15 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    man fancontrol na debianu mi to bez problémů funguje..
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
    poky74 avatar 30.8.2010 12:08 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    Fancontrol se v tomto případě použít nedá, větrák totiž nevrací žádnou pwm hodnotu

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    Chytrex avatar 30.8.2010 13:13 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    no já bych řek že ta nevracená hodnota nehraje roli.. stejně musíš projít kalibrací ventilátorů.. Tzn zadáš tomu při které hodnotě fan vypne, při které bezpečně najede a maximální hodnotu.. žel doma nemám pc a už vůbec ne 2pin fan..
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
    poky74 avatar 30.8.2010 14:45 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    Jsem hlupák, pletou se mi pojmy...

    Zkusil jsem to pomocí fancontrolu, ale napětí je stále 12V...

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    David Watzke avatar 30.8.2010 11:34 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Musíš to povolit přes soubory pwm*_enable.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    poky74 avatar 30.8.2010 12:08 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    V pwm1 i pwm1_enable je hodnota 1, ale pořát to dává 12V

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    poky74 avatar 30.8.2010 12:10 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1:1
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_enable:1
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_min_output:1
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_mode:1
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_stop_time:25500
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_target:0
    /sys/class/hwmon/hwmon1/device/pwm1_tolerance:0
    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    David Watzke avatar 30.8.2010 15:20 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Tak ještě zkus do pwm1 dát nulu.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    poky74 avatar 30.8.2010 15:56 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    To už jsem zkusil snad milionkrát, neustále to dává 12V, ani na ostatní pwm[1-3] to nereaguje

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    mikirc avatar 29.8.2010 20:32 mikirc | skóre: 19 | blog: MikiSoft | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    kup si nejaky potenciometr, rekneme kolem 500ohmu, naletuj to na nej a mas to. nebude to regulace uplne spickova a plynula, ale bude fungovat. Hlavne nejaky vetsi potak, zadne micro reseni co se tavi pri 20mA.

    Jinak pokud chces rucni PWM, staci na to integrac 555, par odporu, trimr. kondiky a tranzistor.
    Byl jednou jeden...
    30.8.2010 08:51 Jark | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Ahoj, já větráky dávám přes zenerovu diodu cca 5 až 7 V, dimenzovanou na proud do větráku.
    30.8.2010 10:17 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Větráky bývají na 12V. Zkus ho připojit na některý volný konektor ze zdroje na 5V, bude se točit pomalu a možná to postačí. Některé se točí i na 3,3V, ale to už asi není ono. Takto "ztišuji" zdroje a funguje to OK.

    Kdyby se ti točení na 5V zdálo pomalé, když ho připojíš mezi 12V a 5V, budeš mít 7V :-)

    Heron avatar 30.8.2010 12:57 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    když ho připojíš mezi 12V a 5V, budeš mít 7V

    Pro větrák se to ještě asi snese, ovšem toto není dobrá rada pro větší zátěže.

    30.8.2010 15:00 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Jasně, ale 5V větev je hodně silná i zatížená, takže těch pár desítek mA přitékajících do žravé zátěže bokem z 12V větve si regulátor ani nevšimne.
    30.8.2010 10:44 tuxmartin | skóre: 39 | blog: tuxmartin | Jicin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Nejlepsi reseni je tam dat odpor. Pokud se s tim nechces resit, kup si to v czc hotovy za 52Kc.
    30.8.2010 14:59 snouman.net
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm
    Já zapojuju větráky na 5V, případně mezi 5V a 12V, to ti dá 7V a taky pohoda :)
    poky74 avatar 30.8.2010 16:00 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regulace větráku bez pwm

    No, problém je v tom že k tomu stroji je obtížný přístup a někdy je co nejlepší chlazení potřeba..

    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.