Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
echo "Hodnota1=15;Hodnota2=30;Hodnota3=5" >> /home/graf/data/stat.dat
Řešení dotazu:
mv orig orig.old echo "new record" > orig cat orig.old >> orig rm orig.old
sed -i '1iHODNOTY' SUBOR
sed: couldn't open temporary file ./sedGiiwXI: Permission deniedTakze rychlostne si nijak nepomozes. Mozes skusit si nechavat na zaciatku suboru hlavicku ukazujucu na offset v subore, kde zacinaju skutocne data a medzi hlavickou a datami bude volny priestor, ktory sa bude postupne zaplnat a patricne aktualizovat hlavicka. Az sa zaplni cely, tak subor presypes do noveho a zase vyrobit volne miesto. Cim budes kopirovat obsah iba raz za cas.
Ahoj.
A co tak misto sedem na zacatek to zapisovat normalne na konec a lessem si vypsat jen posledni radek? Volani "neceho ze systemu" to je tak jako tak a rekl bych, ze less -n 1
bude podstatne rychlejsi, nez sed -i
.
Dejv
less
myslíte tail
.
playsound=1Budu mít settings.xml:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <settings> <param name="playsound">1</param> </settings>Takže oproti 12 bajtům, takovej bastl + xml parser v aplikaci.
No hrůza… Tedy až na to, že ten XML parser vlastně není v aplikaci ale v knihovně a že v okamžiku, kdy se v budoucnu zkomplikuje struktura toho konfiguračního souboru, bude XML najednou jednodušší, přehlednější a hlavně snáze parsovatelné než ten původně jednoduchý konfigurační soubor.
Tím samozřejmě nechci tvrdit, že má být všechno v XML. Ale stejně tak nepovažuji za správné šmahem odsoudit konfiguraci v XML jako apriorní nesmysl.
param name=
je skutočne choré (asi ako rakovina = množí sa a množí ...) (fopen, mod => FRead (soubor, FileSize (soubor))
pameti aby zjistilo kolik ma radku, skocilo na posledni a vypsalo...
$p = 0; //counter na 0 $slozka = dir("./data"); //urceni slozky s databazema while($soubor=$slozka->read()) { //cyklus dokud neprojde celou slozku if ($soubor=="." || $soubor=="..") continue; //vynecha na zacatku cyklu radky "." a ".." $soubor = explode(".", $soubor); //roseka string soubor.pripona na soubor $seznam_souboru[$p] = $soubor[0]; //a ulozi do pole seznam_souboru $p++; //pricte counter } $slozka->close(); //zavre slozku... ted nasledujou html tagy a v html zacatek deklarace tabulky ktera pokracuje generovanim jejiho obsahu pomoci php...
for ($p = 0; $p < count($seznam_souboru); ++$p){ $soubor = fopen("./data/$seznam_souboru[$p].txt","r"); $nalezeno = false; while(!$nalezeno && !feof($soubor)) { $data = explode(";", fgets($soubor)); $nalezeno = true; //v pripade hledani (ted deakt.) } echo "tr td".$seznam_souboru[$p]."/td td".$data[1]."/td td".$data[2]."/td td".$data[3]."/td td".$data[4]."/td td".$data[5]."/td td".$data[6]."/td td".$data[7]."/td td".$data[8]."/td td".$data[9]."/td td".$data[10]."/td tr"; }znacky <> jsem u tr a td musel odstranit pac se mi tu nechteli zobrazit (kdyz formatuju tagem < pre > ) A ta druha tabulka bude generovana obdobne akorat bude prochazet cely soubor a hledat + počitat nektere udaje. Díky moc snad tohle pomuže
miluju jednoduchá řešení. Proto bych zapisoval normálně pomocí např "echo text >>" na konec souboru. Pro výpis souboru bych pak do roury předřadil "tac" je to ekvivalent "cat"u, ale vypisuje řádky v opačném pořadí - takže poslední řádek = první .
Tiskni
Sdílej: