Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
echo "Hodnota1=15;Hodnota2=30;Hodnota3=5" >> /home/graf/data/stat.dat
Řešení dotazu:
mv orig orig.old echo "new record" > orig cat orig.old >> orig rm orig.old
sed -i '1iHODNOTY' SUBOR
sed: couldn't open temporary file ./sedGiiwXI: Permission deniedTakze rychlostne si nijak nepomozes. Mozes skusit si nechavat na zaciatku suboru hlavicku ukazujucu na offset v subore, kde zacinaju skutocne data a medzi hlavickou a datami bude volny priestor, ktory sa bude postupne zaplnat a patricne aktualizovat hlavicka. Az sa zaplni cely, tak subor presypes do noveho a zase vyrobit volne miesto. Cim budes kopirovat obsah iba raz za cas.
Ahoj.
A co tak misto sedem na zacatek to zapisovat normalne na konec a lessem si vypsat jen posledni radek? Volani "neceho ze systemu" to je tak jako tak a rekl bych, ze less -n 1
bude podstatne rychlejsi, nez sed -i
.
Dejv
less
myslíte tail
.
playsound=1Budu mít settings.xml:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <settings> <param name="playsound">1</param> </settings>Takže oproti 12 bajtům, takovej bastl + xml parser v aplikaci.
No hrůza… Tedy až na to, že ten XML parser vlastně není v aplikaci ale v knihovně a že v okamžiku, kdy se v budoucnu zkomplikuje struktura toho konfiguračního souboru, bude XML najednou jednodušší, přehlednější a hlavně snáze parsovatelné než ten původně jednoduchý konfigurační soubor.
Tím samozřejmě nechci tvrdit, že má být všechno v XML. Ale stejně tak nepovažuji za správné šmahem odsoudit konfiguraci v XML jako apriorní nesmysl.
param name=
je skutočne choré (asi ako rakovina = množí sa a množí ...) (fopen, mod => FRead (soubor, FileSize (soubor))
pameti aby zjistilo kolik ma radku, skocilo na posledni a vypsalo...
$p = 0; //counter na 0 $slozka = dir("./data"); //urceni slozky s databazema while($soubor=$slozka->read()) { //cyklus dokud neprojde celou slozku if ($soubor=="." || $soubor=="..") continue; //vynecha na zacatku cyklu radky "." a ".." $soubor = explode(".", $soubor); //roseka string soubor.pripona na soubor $seznam_souboru[$p] = $soubor[0]; //a ulozi do pole seznam_souboru $p++; //pricte counter } $slozka->close(); //zavre slozku... ted nasledujou html tagy a v html zacatek deklarace tabulky ktera pokracuje generovanim jejiho obsahu pomoci php...
for ($p = 0; $p < count($seznam_souboru); ++$p){ $soubor = fopen("./data/$seznam_souboru[$p].txt","r"); $nalezeno = false; while(!$nalezeno && !feof($soubor)) { $data = explode(";", fgets($soubor)); $nalezeno = true; //v pripade hledani (ted deakt.) } echo "tr td".$seznam_souboru[$p]."/td td".$data[1]."/td td".$data[2]."/td td".$data[3]."/td td".$data[4]."/td td".$data[5]."/td td".$data[6]."/td td".$data[7]."/td td".$data[8]."/td td".$data[9]."/td td".$data[10]."/td tr"; }znacky <> jsem u tr a td musel odstranit pac se mi tu nechteli zobrazit (kdyz formatuju tagem < pre > ) A ta druha tabulka bude generovana obdobne akorat bude prochazet cely soubor a hledat + počitat nektere udaje. Díky moc snad tohle pomuže
miluju jednoduchá řešení. Proto bych zapisoval normálně pomocí např "echo text >>" na konec souboru. Pro výpis souboru bych pak do roury předřadil "tac" je to ekvivalent "cat"u, ale vypisuje řádky v opačném pořadí - takže poslední řádek = první .
Tiskni
Sdílej: