Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
echo "Hodnota1=15;Hodnota2=30;Hodnota3=5" >> /home/graf/data/stat.dat
Řešení dotazu:
mv orig orig.old echo "new record" > orig cat orig.old >> orig rm orig.old
sed -i '1iHODNOTY' SUBOR
sed: couldn't open temporary file ./sedGiiwXI: Permission deniedTakze rychlostne si nijak nepomozes. Mozes skusit si nechavat na zaciatku suboru hlavicku ukazujucu na offset v subore, kde zacinaju skutocne data a medzi hlavickou a datami bude volny priestor, ktory sa bude postupne zaplnat a patricne aktualizovat hlavicka. Az sa zaplni cely, tak subor presypes do noveho a zase vyrobit volne miesto. Cim budes kopirovat obsah iba raz za cas.
Ahoj.
A co tak misto sedem na zacatek to zapisovat normalne na konec a lessem si vypsat jen posledni radek? Volani "neceho ze systemu" to je tak jako tak a rekl bych, ze less -n 1
bude podstatne rychlejsi, nez sed -i
.
Dejv
less
myslíte tail
.
playsound=1Budu mít settings.xml:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <settings> <param name="playsound">1</param> </settings>Takže oproti 12 bajtům, takovej bastl + xml parser v aplikaci.
No hrůza… Tedy až na to, že ten XML parser vlastně není v aplikaci ale v knihovně a že v okamžiku, kdy se v budoucnu zkomplikuje struktura toho konfiguračního souboru, bude XML najednou jednodušší, přehlednější a hlavně snáze parsovatelné než ten původně jednoduchý konfigurační soubor.
Tím samozřejmě nechci tvrdit, že má být všechno v XML. Ale stejně tak nepovažuji za správné šmahem odsoudit konfiguraci v XML jako apriorní nesmysl.
param name=
je skutočne choré (asi ako rakovina = množí sa a množí ...) (fopen, mod => FRead (soubor, FileSize (soubor))
pameti aby zjistilo kolik ma radku, skocilo na posledni a vypsalo...
$p = 0; //counter na 0 $slozka = dir("./data"); //urceni slozky s databazema while($soubor=$slozka->read()) { //cyklus dokud neprojde celou slozku if ($soubor=="." || $soubor=="..") continue; //vynecha na zacatku cyklu radky "." a ".." $soubor = explode(".", $soubor); //roseka string soubor.pripona na soubor $seznam_souboru[$p] = $soubor[0]; //a ulozi do pole seznam_souboru $p++; //pricte counter } $slozka->close(); //zavre slozku... ted nasledujou html tagy a v html zacatek deklarace tabulky ktera pokracuje generovanim jejiho obsahu pomoci php...
for ($p = 0; $p < count($seznam_souboru); ++$p){ $soubor = fopen("./data/$seznam_souboru[$p].txt","r"); $nalezeno = false; while(!$nalezeno && !feof($soubor)) { $data = explode(";", fgets($soubor)); $nalezeno = true; //v pripade hledani (ted deakt.) } echo "tr td".$seznam_souboru[$p]."/td td".$data[1]."/td td".$data[2]."/td td".$data[3]."/td td".$data[4]."/td td".$data[5]."/td td".$data[6]."/td td".$data[7]."/td td".$data[8]."/td td".$data[9]."/td td".$data[10]."/td tr"; }znacky <> jsem u tr a td musel odstranit pac se mi tu nechteli zobrazit (kdyz formatuju tagem < pre > ) A ta druha tabulka bude generovana obdobne akorat bude prochazet cely soubor a hledat + počitat nektere udaje. Díky moc snad tohle pomuže
miluju jednoduchá řešení. Proto bych zapisoval normálně pomocí např "echo text >>" na konec souboru. Pro výpis souboru bych pak do roury předřadil "tac" je to ekvivalent "cat"u, ale vypisuje řádky v opačném pořadí - takže poslední řádek = první .
Tiskni
Sdílej: