OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ale to jsou mi novinky. Ve vhd máš leda tak disk se systémem, který do virtuálního systému (v tvém případě Virtual PC) připojuješ.Ehm, do virtuálního PC je v tomhle případě přesnější.
Jen tak na okraj, proč jsi zvolil zrovna Virtual PC když jsou tu mnohem lepší řešení (VirtualBox, VMware Player)?
Na to se ptám, protože běžné bootloadery nic takového rozhodně neumožňují.
Bootloader ve W7 ano. Umí připojit vhd soubor jako virtuální disk a Windows 7 z toho umí normálně nabootovat. Nejde tedy o virtualizaci jako takovou, pouze o image disku. Návod například zde.
Jedná se tedy o image disku uložený jako soubor na NTFS.
Tazatel chce použít tuto technologii i na jiné OS.
isolinux
.
Third-party products also use VHD file format. VirtualBox, part of Sun xVM line of Sun Microsystems supports VHD in versions 2 and later. VMware ESX Server and VMware Workstation also support the VHD file format as an alternative to its proprietary VMDK format. The VHD file format is also adopted by XenSource for what is now the Citrix XenServer hypervisor.... takže na VHD lze cpát věci i z Virtualboxu, Vmware a Xenu ... Jinak MS publikoval k VHD specifikaci (http://download.microsoft.com/download/f/f/e/ffef50a5-07dd-4cf8-aaa3-442c0673a029/Virtual%20Hard%20Disk%20Format%20Spec_10_18_06.doc) takže doprogramovat do linuxu pro tohle podporu by asi nebylo těžké. I když otázkou je proč bootovat z .vhd když to jde i jinak a jednodušeji ....
>>> zajímalo by mě který distro bude dodávat "use me!" distribuci jako image pro Microsoft Virtual PC
Presne tak nehlede na to ze se jedna v podani Microsoft Virtual PC o pomerne zoufalou virtualizacni technologii.
... škoda že se nedá takhle stáhnout/koupit VHD verze Mac OS X co?Na kde jakém "válečnickém fóru" se valí image pro VMware.
Toz nejsirsi komunitu maji Vmware appliance.
Strahnete tam hotove predpripravene systemy.
Pokud chcete zacit s virtualizaci tak spise bych doporucil Vmware player (umi vse co je treba k provozu i vytvoreni nove vm) jez je k dispozici uplne zdarma.
A nebo Virtualbox - rovnez zdarma.
Soubory .vmdk muzete pouzit i ve Virtualboxu.
Tiskni
Sdílej: