Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Až bude tak bude. Je lepší mít hotový odladěný produkt než uspěchané vydání jen k vůli splnění ohlášeného termínu. Takže termíny nejsou a Karanbir Singh si dává hodně záležet na tom, ani na mailinglistu nic časové konkrétního neřekl .
CentOS betu nemá, stáhni si betu RHEL 6.0.
Myslím si, že by to nebylo rychleji hotové. Jen by do toho víc lidí kafralo. Pokud někdo chce free a otevřený klon RHELu, je tu k disposici Scientific Linux a jeho alpha verze (mimochodem na tomto je krásně vidět, jako moc je otevřený vývoj rychlý oproti uzavřenému ).
Já osobně tento styl vývoje beru jako daný. Prostě mají takový způsob práce, dělají velmi dobře. Opravdu nespěchám na vydání něčeho, co pak pojede dalších 7 let. Raději ať je to klidně o pár měsíců později a odladěné.
Mimochodem, jestli jsem KB pochopil správně, tak teď je míč na straně QA týmu. Má na stole 5.6 a 6.0. Až to dotestují, tak to snad už půjde do produkce.
Mam za to, že po 30 dnech nemáš dostupné RHN. A přijde mi morálně ok po 30 dnech při nezaplacení předplatného přestat používat RHEL.
Tiskni
Sdílej: