Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
pekwm (xorg...) + Epiphany s jedním otevřeným panelem (obsahuje formulář mé reakce na vás dotaz) + mocp + conky + další věci. Suma sumarum mi to v RAM zabírá 254 MiB.
Nedávno jsem rozbíhal bratrův starý notebook - Pentium M 1.3 GHz, 384 MB RAM. Jelikož Arch zavile odmítal nabootovat, vyzkoušel jsem instalaci ubuntu podle tohoto návodu s tím, že jsem místo gdm a gnome použil slim a openbox a následně lovil aplikace spíš v repozitářích lubuntu. Jako browser je tam midori.
V současnosti to používají matka a bratři přítelkyně jako náhradu za umřený desktop a přistupovadlo na internet a na nic si nestěžují, takže hádám, že to pro běžného uživatele není až tak nepřekousnutelné. Výhodou je, že systém nijak výrazně neswapuje a pocitově má vcelku slušnou odezvu.
Zkouším instalovat Xubuntu ve Virtualboxu. Firefox pujde pryc. Ani ho nespustim, kousne virtual kdyz se ho pokusim spustit.Sranda... na winxp se s ním docela i dá (4.0rc1).
Tiskni
Sdílej: