Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ja moc nechapu tu potrebu lidi si kupovat RHEL domu - bud to potrebuju pro praci a koupi mi to firma, nebo si nainstaluju Fedoru.No to je prosté, protože když si někdo stěžuje na nedostupnost CentOS 6, tak je mu dána rada, že si může přeci koupit RHEL 6 a tak si ho třeba i koupí
Ono je to v podstatě jedno. Přechod mezi SL/CentOS/RHEL je záležitost změny pár balíčků.
Jestli CentOS nezmeni politiku, tak asi brzy ztrati hodne priznivcu, kdyz bude nejaka podobna alternativa. Co rikate na to prejit na SL-6??
Jde o to jakých příznivců. My jsme menší hostingová společnost, máme nasazený i CentOS (4, většinou 5). Já dělám mimo jiné i admina linuxových serverů. Na nasazení a nějakou větší migraci na CentOS 6.0 je ještě dost času (minimálně rok). Nemáme jediný důvod opouštět funkční, stabilní a podporovanou (tady začínám být lehce nervózní z nepřítomnosti updatů na 5.5) platformu. Tolik vyjádření, řekl bych profesiální, sféry (profesionální = živím se tím). Nasazoval jsem server na RHEL 6.0 a dnes relativně stejný server (z hlediska poskytovaných služeb) na CentOS 5.5 a nevšiml jsem si větších rozdílů. Pro tento typ nasazení (malý small bussines server, pošta, samba atp.) je úplně jedno, jestli je to 6 nebo 5.
Pokud jsem si všiml nějakého tlaku na CentOS typu "už to tady dávno mělo být" tak je to pouze od lidí, kteří o provozu serverů nemají až tak velký přehled (nediplomaticky řeknu: vůbec nic o tom neví) a chtějí všechno hned (a samozřejmě stabilní, což je oxymóron). Stejně se ta 6.0 (a to platí i pro RHEL) po jeho instalaci bude minimálně půl roku testovat (nedočkavci na to samozřejmně hned nasadí produkční data). Tam kam pořád ten spěch?
Pokud někdo potřebuje mít neustále nejnovější balíčky -- i tady na abclinuxu se objevili komentáře, že 4 je zastaralá (není, je to stále podporovaný OS), od svého známého jsem slyšel, že už i 5 je k ničemu a stará (huh? 3 roky po release a čtyři roky před koncem?) -- tak zcela evidentně to není distribuce pro něj. Neocení stabilitu (i když samozřejmně nadává na linux, když to spadne), ale chce to nejnovější. Ok. Pokud o takové "příznivce" CentOS přijde, tak asi žádná škoda (když stejně nejsou spokojeni, tak by odešli tak jako tak).
Tiskni
Sdílej: