Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Protip: killall -USR1 dd vyhodí, kolik už je hotovo.
nebo pouzit
dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/dev/sdato vypada lip:
martin@martin:~$ dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/tmp/nahodny_blbosti 4,67MB 0:00:02 [2,32MB/s] [ <=> ]
Pro dokonali pocit bezpeci bych pouzil /dev/random a alepson 2x opakovat (pokud se toho prvniho dozijes)
Nejlevnejsi a nejjistejsi bude poradny kladivo, nabo ten disk poradne ohrat (roztavit) autogenem
apt-get install wipe
)
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 KčNo a nebo taky ne. Měl jsem za to, že stačí připojit si ke čtecí hlavě dostatečně dobrý osciloskop a pak přečíst sektor, co chci znát, a hledat „větší“ a „menší“ nuly.
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 Kč
Máš na to nějaký odkaz? Co jsem někde viděl, tak disk po dd if=/dev/zero
žádná obnovovací firma ani nechtěla vzít a ty co to vzaly, tak nic nedokázaly obnovit. Asi nikdo nemá zařízení pro zkoumání přímo mg. pole plotny a imho to bude hodně drahé a pomalé.
Hlavně ani nevím jestli mají být disky namountované nebo ne, pokud namountované nebudou tak je ani v /media/ nevidím, je tam jen cdrom.Disk je /dev/sd*. Několikrát přepsat z /dev/urandom nebo použít shred. Počítej s tím, že to může trvat pár desítek hodin. Pokud jsou opravdu citlivá, rozmlátit kladivem a uvažovat o tom, kde se stala chyba - citlivá data by nikdy neměla být na disku v nešifrované podobě.
-z
a těch průchodů bohatě stačí 15, mnohem větší riziko je v tom, že disk realokoval nějaké vadné sektory, ve kterých ta data pak zůstanou.
-z, --zero add a final overwrite with zeros to hide shredding
smartctl -a /dev/diskDoporučuji zjistit jak před zahájením mazání, tak hlavně po něm (AFAIK realokování probíhá při zápisu, nikoliv při čtení).
Disk dávám pryč a jsou tam opravdu citlivá data.
Jestli se tech dat opravdu cenis, tak ten disk neprodas, ale zlikvidujes.
Na běžná data je to dostatečné (ovšem i tak naplnit raději random daty), ale jinak „človíčku, človíčku nevěřte všemu“A práve preto, že neverím všetkému, si myslím, že tie údaje stačí prepísať len raz. :).
Nesouhlasím, už jako děti jsme s tim blbli na dvorku a sehnali jsme si všechno potřebné sami.
(co je?:Příspjevek bil vigenerován programem degram.sh.)Narážel jsem na gramatickou kvalitu předchozího komentáře.
mno iba mozno po vynulovani. dev/random a pak dev/random (nebo dev/urandom) pak vynulovat a vecsi a mensi nuli tam budu z posledniho randomu ne ??? teda aspon co se tyka mojej logikeJeště byly teorie, že „větší“ a „menší“ nuly lze praktikovat delší dobu do minulosti - např. tam, kde postupně bylo 010, bude hodnota 4/100, a tam, kde bylo 110, bude 5/100. Také se dá říct, že hlava nikdy při zápisu není na stejném místě, takže se potom kolem bitů na disku tvoří jakási mezikruží se starými hodnotami. Ještě se ale nenašel nikdo s dostatečně velkým AFM, kdo by to potvrdil nebo vyvrátil
Tiskni
Sdílej: