Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Protip: killall -USR1 dd vyhodí, kolik už je hotovo.
nebo pouzit
dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/dev/sdato vypada lip:
martin@martin:~$ dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/tmp/nahodny_blbosti 4,67MB 0:00:02 [2,32MB/s] [ <=> ]
Pro dokonali pocit bezpeci bych pouzil /dev/random a alepson 2x opakovat (pokud se toho prvniho dozijes)
Nejlevnejsi a nejjistejsi bude poradny kladivo, nabo ten disk poradne ohrat (roztavit) autogenem
apt-get install wipe
)
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 KčNo a nebo taky ne. Měl jsem za to, že stačí připojit si ke čtecí hlavě dostatečně dobrý osciloskop a pak přečíst sektor, co chci znát, a hledat „větší“ a „menší“ nuly.
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 Kč
Máš na to nějaký odkaz? Co jsem někde viděl, tak disk po dd if=/dev/zero
žádná obnovovací firma ani nechtěla vzít a ty co to vzaly, tak nic nedokázaly obnovit. Asi nikdo nemá zařízení pro zkoumání přímo mg. pole plotny a imho to bude hodně drahé a pomalé.
Hlavně ani nevím jestli mají být disky namountované nebo ne, pokud namountované nebudou tak je ani v /media/ nevidím, je tam jen cdrom.Disk je /dev/sd*. Několikrát přepsat z /dev/urandom nebo použít shred. Počítej s tím, že to může trvat pár desítek hodin. Pokud jsou opravdu citlivá, rozmlátit kladivem a uvažovat o tom, kde se stala chyba - citlivá data by nikdy neměla být na disku v nešifrované podobě.
-z
a těch průchodů bohatě stačí 15, mnohem větší riziko je v tom, že disk realokoval nějaké vadné sektory, ve kterých ta data pak zůstanou.
-z, --zero add a final overwrite with zeros to hide shredding
smartctl -a /dev/diskDoporučuji zjistit jak před zahájením mazání, tak hlavně po něm (AFAIK realokování probíhá při zápisu, nikoliv při čtení).
Disk dávám pryč a jsou tam opravdu citlivá data.
Jestli se tech dat opravdu cenis, tak ten disk neprodas, ale zlikvidujes.
Na běžná data je to dostatečné (ovšem i tak naplnit raději random daty), ale jinak „človíčku, človíčku nevěřte všemu“ .A práve preto, že neverím všetkému, si myslím, že tie údaje stačí prepísať len raz. :)
Nesouhlasím, už jako děti jsme s tim blbli na dvorku a sehnali jsme si všechno potřebné sami.
(co je?:Příspjevek bil vigenerován programem degram.sh.)Narážel jsem na gramatickou kvalitu předchozího komentáře.
mno iba mozno po vynulovani. dev/random a pak dev/random (nebo dev/urandom) pak vynulovat a vecsi a mensi nuli tam budu z posledniho randomu ne ??? teda aspon co se tyka mojej logikeJeště byly teorie, že „větší“ a „menší“ nuly lze praktikovat delší dobu do minulosti - např. tam, kde postupně bylo 010, bude hodnota 4/100, a tam, kde bylo 110, bude 5/100. Také se dá říct, že hlava nikdy při zápisu není na stejném místě, takže se potom kolem bitů na disku tvoří jakási mezikruží se starými hodnotami. Ještě se ale nenašel nikdo s dostatečně velkým AFM, kdo by to potvrdil nebo vyvrátil .
Tiskni Sdílej: