Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Protip: killall -USR1 dd vyhodí, kolik už je hotovo.
nebo pouzit
dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/dev/sdato vypada lip:
martin@martin:~$ dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/tmp/nahodny_blbosti 4,67MB 0:00:02 [2,32MB/s] [ <=> ]
Pro dokonali pocit bezpeci bych pouzil /dev/random a alepson 2x opakovat (pokud se toho prvniho dozijes)
Nejlevnejsi a nejjistejsi bude poradny kladivo, nabo ten disk poradne ohrat (roztavit) autogenem
apt-get install wipe
)
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 KčNo a nebo taky ne. Měl jsem za to, že stačí připojit si ke čtecí hlavě dostatečně dobrý osciloskop a pak přečíst sektor, co chci znát, a hledat „větší“ a „menší“ nuly.
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 Kč
Máš na to nějaký odkaz? Co jsem někde viděl, tak disk po dd if=/dev/zero
žádná obnovovací firma ani nechtěla vzít a ty co to vzaly, tak nic nedokázaly obnovit. Asi nikdo nemá zařízení pro zkoumání přímo mg. pole plotny a imho to bude hodně drahé a pomalé.
Hlavně ani nevím jestli mají být disky namountované nebo ne, pokud namountované nebudou tak je ani v /media/ nevidím, je tam jen cdrom.Disk je /dev/sd*. Několikrát přepsat z /dev/urandom nebo použít shred. Počítej s tím, že to může trvat pár desítek hodin. Pokud jsou opravdu citlivá, rozmlátit kladivem a uvažovat o tom, kde se stala chyba - citlivá data by nikdy neměla být na disku v nešifrované podobě.
-z
a těch průchodů bohatě stačí 15, mnohem větší riziko je v tom, že disk realokoval nějaké vadné sektory, ve kterých ta data pak zůstanou.
-z, --zero add a final overwrite with zeros to hide shredding
smartctl -a /dev/diskDoporučuji zjistit jak před zahájením mazání, tak hlavně po něm (AFAIK realokování probíhá při zápisu, nikoliv při čtení).
Disk dávám pryč a jsou tam opravdu citlivá data.
Jestli se tech dat opravdu cenis, tak ten disk neprodas, ale zlikvidujes.
Na běžná data je to dostatečné (ovšem i tak naplnit raději random daty), ale jinak „človíčku, človíčku nevěřte všemu“A práve preto, že neverím všetkému, si myslím, že tie údaje stačí prepísať len raz. :).
Nesouhlasím, už jako děti jsme s tim blbli na dvorku a sehnali jsme si všechno potřebné sami.
(co je?:Příspjevek bil vigenerován programem degram.sh.)Narážel jsem na gramatickou kvalitu předchozího komentáře.
mno iba mozno po vynulovani. dev/random a pak dev/random (nebo dev/urandom) pak vynulovat a vecsi a mensi nuli tam budu z posledniho randomu ne ??? teda aspon co se tyka mojej logikeJeště byly teorie, že „větší“ a „menší“ nuly lze praktikovat delší dobu do minulosti - např. tam, kde postupně bylo 010, bude hodnota 4/100, a tam, kde bylo 110, bude 5/100. Také se dá říct, že hlava nikdy při zápisu není na stejném místě, takže se potom kolem bitů na disku tvoří jakási mezikruží se starými hodnotami. Ještě se ale nenašel nikdo s dostatečně velkým AFM, kdo by to potvrdil nebo vyvrátil
Tiskni
Sdílej: