Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Protip: killall -USR1 dd vyhodí, kolik už je hotovo.
nebo pouzit
dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/dev/sdato vypada lip:
martin@martin:~$ dd if=/dev/urandom | pv | dd of=/tmp/nahodny_blbosti 4,67MB 0:00:02 [2,32MB/s] [ <=> ]
Pro dokonali pocit bezpeci bych pouzil /dev/random a alepson 2x opakovat (pokud se toho prvniho dozijes)
Nejlevnejsi a nejjistejsi bude poradny kladivo, nabo ten disk poradne ohrat (roztavit) autogenem
apt-get install wipe
)
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 KčNo a nebo taky ne. Měl jsem za to, že stačí připojit si ke čtecí hlavě dostatečně dobrý osciloskop a pak přečíst sektor, co chci znát, a hledat „větší“ a „menší“ nuly.
data přepsaná jenom nulami dokáže přečíst útočník s rozpočtem ~10 000 Kč
Máš na to nějaký odkaz? Co jsem někde viděl, tak disk po dd if=/dev/zero
žádná obnovovací firma ani nechtěla vzít a ty co to vzaly, tak nic nedokázaly obnovit. Asi nikdo nemá zařízení pro zkoumání přímo mg. pole plotny a imho to bude hodně drahé a pomalé.
Hlavně ani nevím jestli mají být disky namountované nebo ne, pokud namountované nebudou tak je ani v /media/ nevidím, je tam jen cdrom.Disk je /dev/sd*. Několikrát přepsat z /dev/urandom nebo použít shred. Počítej s tím, že to může trvat pár desítek hodin. Pokud jsou opravdu citlivá, rozmlátit kladivem a uvažovat o tom, kde se stala chyba - citlivá data by nikdy neměla být na disku v nešifrované podobě.
-z
a těch průchodů bohatě stačí 15, mnohem větší riziko je v tom, že disk realokoval nějaké vadné sektory, ve kterých ta data pak zůstanou.
-z, --zero add a final overwrite with zeros to hide shredding
smartctl -a /dev/diskDoporučuji zjistit jak před zahájením mazání, tak hlavně po něm (AFAIK realokování probíhá při zápisu, nikoliv při čtení).
Disk dávám pryč a jsou tam opravdu citlivá data.
Jestli se tech dat opravdu cenis, tak ten disk neprodas, ale zlikvidujes.
Na běžná data je to dostatečné (ovšem i tak naplnit raději random daty), ale jinak „človíčku, človíčku nevěřte všemu“A práve preto, že neverím všetkému, si myslím, že tie údaje stačí prepísať len raz. :).
Nesouhlasím, už jako děti jsme s tim blbli na dvorku a sehnali jsme si všechno potřebné sami.
(co je?:Příspjevek bil vigenerován programem degram.sh.)Narážel jsem na gramatickou kvalitu předchozího komentáře.
mno iba mozno po vynulovani. dev/random a pak dev/random (nebo dev/urandom) pak vynulovat a vecsi a mensi nuli tam budu z posledniho randomu ne ??? teda aspon co se tyka mojej logikeJeště byly teorie, že „větší“ a „menší“ nuly lze praktikovat delší dobu do minulosti - např. tam, kde postupně bylo 010, bude hodnota 4/100, a tam, kde bylo 110, bude 5/100. Také se dá říct, že hlava nikdy při zápisu není na stejném místě, takže se potom kolem bitů na disku tvoří jakási mezikruží se starými hodnotami. Ještě se ale nenašel nikdo s dostatečně velkým AFM, kdo by to potvrdil nebo vyvrátil
Tiskni
Sdílej: