Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Unity
(na debianu s Gnome 2 compiz žere cca. 60MiB).Mam notebook s nVidii (binarni ovladac)Jen jestli to nebude tím :).
No, co je pouzitelnejsi na Linuxu nez nVidia ? ATI to asi nebude, a s temi novymi Intely zkusenosti nemam.Můj statistický vzorek není ani bohatý ani typický, ale můj žebříček použitelnosti začíná intelem, pokračuje ati a na třetím místě je teprve nvidia.
Se kterýma si ovšem člověk vůbec nic nezahrajeVyvráceno hraním.
ten suspend mu taky moc nepůjde.Vyvráceno suspendováním.
S nvidií?Ne. S fukčním hardware.
Ano ta možnost tam vždycky, je, ale že by se to dělo o tom teda nevím;Měl jsem za to, že vyřazování podpory staršího hardware z novějších verzí ovladačů je všeobecně známá věc. Ale vidím, že zřejmě ne až tak všeobecně.
a stejně, přece nebudete furt přeinstalovávat ovladače, dáte a 5let používáte (no dobře 3 :) ).Jakože 5 let používám jeden kernel a jednu verzi Xorg, abych si byl jistý kompatibilitou? Tak to asi těžko.
Jakože 5 let používám jeden kernel a jednu verzi Xorg, abych si byl jistý kompatibilitou? Tak to asi těžko.Myslel jsem (dle podle sebe, soudím tebe), že ty pohnutky by nebyla kompatibilita - té bych se nebál (i když jsem si musel na Lennym upravit balíček Compiz-u, bo vývojáři Xorg a NVidie se dohadovali, čí je problém synchronizace X-ek s HW), ale potřeba mít stejný-plně-funkční systém co nejdelší dobu a novinky jen zkoušet - třeba ve virtuále.
ale postihne to málokoho, bo ty karty stejně tak dlouho nevydrží.A není to spíš další důvod, proč je nebrat?
té bych se nebál (i když jsem si musel na Lennym upravit balíček Compiz-u, bo vývojáři Xorg a NVidie se dohadovali, čí je problém synchronizace X-ek s HW), ale potřeba mít stejný-plně-funkční systém co nejdelší dobu a novinky jen zkoušet - třeba ve virtuále.Nové verze stabilních distribucí typu Debian nebo RHEL vycházejí přibližně co dva roky a čas od času můžou mít nějaký ten update. Nové verze dynamických distribucí vycházejí co půl roku a často mění verze kernelu i Xorg v rámci jednoho vydání. Rolling release distribuce jsou v tomto jen o málo lepší díky podpotře downgrade. Binární closed source software bez SLA je významným rizikem pro budoucí kompatibilitu. Navíc mnoho takového software není ani legálně redistribuovatelné, tudíž se může stát, že ho člověk v případě potřeby už (legálně) nesežene. U aplikací to možná tak nebolí, nahradí se jinými, ale v případě driverů musíš nahradit i hardware. Závěr toho, celého je, že když mám hardware, který nejde plně využít bez uzavřených driverů, nejspíš si stáhnu uzavřené drivery a doufám, že to pojede alespoň nějak a alespoň nějakou rozumnou dobu. Ale v případě, že si mám hardware teprve koupit, koupím si takový, který mi bude fungovat za standardních okolností, což na Linuxu znamená, že to pojede bez instalace driverů či pluginů v open source linuxové distribuci. Teprve když nic takového neseženu, tak hledám kompromisy.
Vyšší životnost (jen moje subjektivní zkušenost) má jen Intel a ten má stále slabý výkon (na psaní a web určitě stačí).A na co nestačí? Aby nedošlo k mýlce, rozumím tomu, že nemusí stačit na vše, ale radši se bavím o zcela konkrétních věcech než vágních vyjádřeních.
neměl jsem žádný důvod (krom toho, že již nejsou update)Bezpečnostní aktualizace můžou být pro někoho vážným důvodem k přechodu na novou verzi.
PS: Noveau či Blob lze libovolně přehazovat, takže cesta k přechodu není nikdy zavřená…To je snad jediná nová myšlenka, kterou si z téhle diskuze můžu odnést, tzn. možnost použití hardware, ke kterému existuje open source driver, ale s closed source driverem. Ale i tak tuhle možnost řadím mezi kompromisy, ke kterým se uchyluju až když usoudím, že je to nezbytné.
Ehm, to jako než si pořídit grafiku, do které jdou zapojit oba monitory, tak si místo toho pořídit nějaký USB bazmek a doufat, že to bude alespoň nějak fungovat? To snad ne... chápu, že je to super k notebooku; ale ke stolnímu PC mi to přijde fakt úchylné...Zajímavé, podobně vnímám closed source drivery grafických karet. Stolní PC momentálně ani neprovozuju, připadá mi nadbytečný.
zvlášť když USB na tom výkonově na tohle bude asi taky mizerné...Tak víš co, já používám výpočetní techniku k práci, ne k předvádění se s nějakým abstraktním výkonem :).
Tazatele jste vyhnali tím, že je to jeho driverama, což mi prostě připadá jako blbost.Tazatele jsme nevyhnali a už vůbec ne tím. Nehledě na to, že tohle vlákno už hodně dlouho není o tazateli. Tohle je otevřená poradna, kde může přispívat každý. Vidím, že jeden komentář k věci jsi sem poslal. Takže v čem je problém? Tedy kromě toho, že máš chuť si zaflejmovat a hoďit nějakou tu hlášku typu „To snad ne...“ na něco, co může být pro druhého naprosto legitimním řešením jeho situace :). Já v tom problém nevidím, jak vidíš, tak se tvého flejmu dále účastním :). Ale pak sem nemá smysl tahat tak vážné věci jako že jsme byli neuctiví k tazateli nebo tak něco.
pustit si video na fullhd monitoru bych řek, že je dnes docela běžná činost - ale u toho USB bazmeku už bych asi dost váhal, jestli to dá...Pustit si „video na fullhd monitoru“ by mělo jít. Bohužel jsem ale utratil příliš mnoho peněz za důležité věci, že mi nezbylo na hračky, takže se to teprve chystám otestovat.
jj presne ..
Někdy kolem verze 10.x jsem pozoroval u ubuntu nestabilitu aplikací, v porovnání s kompilovaným gentoo i s xubuntu. Čili bych spíše řešil konkrétní stav, než hledal ...
A když už mám poradit, windowmaker nebo xfce4 jsou má volba.
Nebo jsem tak naivini ze si myslim ze Linux vydrzi mesic bez odhlaseni/rebootu ? Nebo je chyba v GPU ?Naivní nejsi, viz můj screenshot v příloze.
Gentoo , Ati Rv670 s Mesa 8.1 dev .. KDE , xnomad, i3
suspend ? co to je?
Poté co jsem po dlouhé době opustil prostředí KDE v jeho mamutí verzi 4, které se i na mém dobře vybaveném stroji se 4 GB RAM a 64 bitovém AMD Athlonem spouštělo i vypínalo nesnesitelně dlouho, nainstaloval jsem jednoduchý desktop LXDE s window managerem openbox a nemůžu si stěžovat.
Grafiku mám Nvidii a používám otevřený ovladač nouveau, 3D nepotřebuji neboť mě nejenže neoslovilo, ale přímo mne odpuzuje.
.... nic odpudivého na 3D nepozoruji ...To je silně individuální. Já vnímám 3D obraz jako nekvalitní a sedět u monitoru s brýlemi kosmonauta, to bych si připadal jako úchyl.
na nouveau nespustím blenderThe new Blender 3D version 2.62 working well with Nouveau.
Tiskni
Sdílej: