Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
OO, LO, ukládání do v zásadě exportního formátu, lze nastavit, ale není to dobrý nápad, může se potencionálně ztrácet informace.
U OO/LO do dopadá mnohem lépe, než když jsme zkusil ukládat do odX v M$ Office, to si to po sobě dost zásadně někdy nezformátovali ani M$ office. (Viděl jsem kdysi rozšíření pro OO, co ukládalo volitelně do více formátů naráz).
kancelářská činnost apodAsi jsem tu kancelářskou činnost nikdy nepochopil. Přijde mi, že kancelářský software je jen od toho, aby řešil problémy, které by bez něj nikdy nevznikly a k nim ještě vytvořil další. Když vidím lidi, jak místo psaní ladí barvičky a styly písma a jak se snaží přesvědčit Excel, aby spočítal jinak zcela triviální výpočty, tak mám usilovné nutkání odejít.
Ani tak nebude mít úplnou kompatibilitu, protože wordowské dokumenty se rozbíjejí i mezi různými verzemi Wordu nebo různými počítači.
Spíše bych se držel LibreOffice a .odt a pro výstup to exportoval do PDF. Navíc LibreOffice není problém používat na Windows a ani za to uživatel nemusí platit nebo přijímat nějaké šílené EULA licence, takže ostatním nic nebrání, aby upgradovali na LibreOffice.
Tiskni
Sdílej: