Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Řešení dotazu:
Potřebuji je ale vůbec k něčemu?To přece musíš nejlíp vědět ty sám!
Myslím jako jestli něčemu uškodí, když nemám aktuální verze (rychlost, bezpečnost...)
Pro testing vychází bezpečnostní opravy… sporadicky. To už radši unstable.AFAIK je to o týden pozdě - oprava se do unstable dostane rychle, ale pak platí pravidlo, že s balíkem nesmí být týden problém, aby prošel do testing.
S výše uvedeným tvrzením si dovolím nesouhlasit, pokud se nejedná o desktop člověka, který chce být testerem Debianu a nevadí mu, že se s každou další aktualizací může systém rozbít.
Debian stable je nejvhodnější verze jak pro desktop tak pro server. Stejně tak Ubuntu LTS. Pokud uživatel potřebuje novější verzi aplikace XY, tak není problém jí doinstalovat.
Co se týče bezpečnosti, tak si myslím, že je velice rozumné používat nejnovější verzi webového prohlížeče.
Jako desktop využíváme Debian stable od dob Woodyho k plné spokojenosti...
Pavel má pravdu, bez definice prostředí, ve kterém se to má používat, nemůžeme nikdy dojít ke shodě. To, že se věci ve stable verzi nemění není "problém", ale podstatná vlastnost, právě kvůli které si jí řada lidí volí.
Zkus se oprostit od pohledu jednotlivce, který si vše spravuje sám pro svou osobní potřebu, do role člověka, který musí zajišťovat chod desktopů pro několik stovek lidí. Pak by jsi měl možná pro stable verzi větší pochopení, protože pořád stojí méně úsilí rozchodit nejnovější verzi aplikace XY, než provozovat distribuci, která se stále mění pod rukama. Lidé totiž potřebují především pracovat a není dobré je v práci oběžovat příliš častými změnami prostředí.
https://forum.debian-linux.cz/index.php?topic=1174.0
Rozhodně nedám za pravdu, sám používám na desktopu konkrétní blob, pokud nemám důvod chtít novější a po každém update X či kernelu ho „přeinstaluji“, jestli se tomu tak dá říct. Na NTB „distribuční“ blob, bez chyby.
„Kluci u nás“ používají výkoné karty a 3D v Linux-u (na Nvidia kartách s blobem), a dosahují stejné kvality a rychlosti jako ve Win a obecně vyšší stability.
Jediné v čem bych dal za pravdu tak, že ovladače jsou dokonalé, ovšem jako vše kolem nás.
Z principu a od základu špatné distribuce se nehodí na desktop, na server ani nikam jinam. Co je na tom nejasného?
Čakal som len na to kým si túto diskusiu všimneš. You Are like A broken Record.
# Automatically added by dh_installinit if [ -x "/etc/init.d/samba" ]; then update-rc.d samba defaults 20 19 >/dev/null invoke-rc.d samba start || exit $? fiPokud to dobře chápu, tak ti to po upgrade dokonce zapne její start při bootu.
Asi můžou existovat situace, které prostě nutně potřebují používat sambu, ale pokud takto radikálně, tak bych je radši ani nepoužíval.Huh?
Tiskni Sdílej: