Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ahoj, tak uz je to tady. Zkousim TV dongle s RTL2838 na linuxu a slape to hezky - primo ve VLC.
Mam tady mini serverik s ARMem - BananaPi a zajima mne, zda bych mohl pripojit dongle do nej a streamovat TV do domaci site, abych mohl koukat z mobilu, tabletu, atd. Vim, ze to jde, ale zajima mne :
1) jaky nejjednodussi soft na to pouzit (na serverove strane) ?
2) jeden dongle zvladne jeden kanal? Tzn. kdyz naladim Novu, druhy uzivatel musi koukat na novu a kdybych chtel najednou sledovat dva kanaly, tak musim mit dva dongly?
3) utahne vubec dvoujadrovy ARM vice jak jeden stream?
Diky za tipy,
P.
K bodu 2: Jednotunerové dongly většinou umožňují sledovat dva kanály naráz, pokud jsou tyto dva kanály z jednoho multiplexu. Například v Kaffeine lze spustit nahrávání kanálu (na pozadí) a seznam dostupných kanálů se pak automaticky zredukuje na ty, které jsou ze stejného multiplexu. V tomto režimu je pak možné jeden kanál nahrávat a zároveň paralelně jiný sledovat.
Má-li dongle víc tunerů, má i víc možností z hlediska počtu kanálů, tedy s největší pravděpodobností by mohl přijímat až čtyři kanály, dva z každého multiplexu. Pouze je k tomu potřeba vhodný software, který umí možnosti daného zařízení správně využít, a taky podpora v příslušném driveru.
Jeden dvoujádrový ARM utáhne skoro libovolný počet streamů. Vždyť jde o pouhopouhý přenos dat, nikoliv o dekompresi, grafickou akceleraci a zobrazování. Horší by to bylo, kdyby měl streamy v reálném čase umět nějak upravovat, ale fakt mě nenapadá, jaký by k tomu mohl být důvod.
Můj tuner umožňuje sledovat maximálně dva kanály z jednoho multiplexu. Tedy přinejmenším v mém případě nejde o žádné nesmysly. Rád bych viděl příklad tuneru, který dovede přijímat naráz celý multiplex. Věřím, že už taková zařízení existují, ale mezi těmi cca 3 tunery, které mám doma, žádné takové není. Další problém může být v přehrávačích, protože většina jich nepodporuje nic paralelnějšího než sledování jednoho kanálu a nahrávání druhého. Věřím, že vhodný streamovací software s vhodným hardwarem zvládne celý multiplex naráz, ale tohle rozhodně neplatí obecně pro každý libovolný tuner.
cat /dev/dvb/adapter0/dvr0 > filenameVlastní výběr konkrétního programu z transportního streamu se dělá až v PC pomocí ts demultiplexeru pomocí PIDů - např. viz parametry aid, vid mplayeru. Z popisu demuxu http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Device_nodes_and_character_devices#DVB_character_devices vyplývá, že lze zařízení dvr0 požádat, aby stream přefiltroval jen na některé PIDy, ale zase to vrací transportní stream, jen omezený na požadované PIDy. Spíš si tipuji, že omezení na počet kanálů měl tvůj přehrávací soft. Fakt si zkus pohrát s těmi dvb-apps, dělá se s nimi jednoduše a člověk krásně vidí, jak to vlastně funguje.
Nasel jsem jeste tohle -
pi@banan ~/media_build $ ls /lib/modules/3.4.90/kernel/drivers/media/dvb/dvb-usb/
dvb-usb-a800.ko dvb-usb-cxusb.ko dvb-usb-friio.ko dvb-usb-pctv452e.ko
dvb-usb-af9005.ko dvb-usb-dib0700.ko dvb-usb-gl861.ko dvb-usb-rtl28xxu.ko
dvb-usb-af9005-remote.ko dvb-usb-dibusb-common.ko dvb-usb-gp8psk.ko dvb-usb-technisat-usb2.ko
dvb-usb-af9015.ko dvb-usb-dibusb-mb.ko dvb-usb-it913x.ko dvb-usb-ttusb2.ko
dvb-usb-anysee.ko dvb-usb-dibusb-mc.ko dvb-usb.ko dvb-usb-umt-010.ko
dvb-usb-au6610.ko dvb-usb-digitv.ko dvb-usb-lmedm04.ko dvb-usb-vp702x.ko
dvb-usb-az6007.ko dvb-usb-dtt200u.ko dvb-usb-m920x.ko dvb-usb-vp7045.ko
dvb-usb-az6027.ko dvb-usb-dtv5100.ko dvb-usb-mxl111sf.ko mxl111sf-demod.ko
dvb-usb-ce6230.ko dvb-usb-dw2102.ko dvb-usb-nova-t-usb2.ko mxl111sf-tuner.ko
dvb-usb-cinergyT2.ko dvb-usb-ec168.ko dvb-usb-opera.ko
Tam je modul dvb-usb-rtl28xxu.ko, ale pritom mi RTL2838 nejede. Neni to treba tim, ze neni zavedeny? Jak se to da zjistit, nebo jak se to vubec dela?
Je třeba se podívat, co ukazuje lsmod
, případně taky zjistit, co se objeví v dmesg
při připojení toho tuneru. Často může jít o banální problém s chybějícím firmwarem pro tuner v /lib/firmware
, který některé distribuce neinstalují příliš ochotně, protože jde o ošklivé closed-source bloby.
No, vypada to na problem s verzi kernelu, viz vedlejsi vlakno. S bananaPI bude problem, ja si s kompilaci moc netykam a nic se mi prizpusobovat nechce, radeji bych koupil jiny tuner, ktery chodi (ten co mam je stejne na jiny ucel).
Proto se ptam - da se dneska na ebayi sehnat nejaky vyvojove starsi tuner, podporovany verzi jadra 3.4.90, nebo starsi? Nemate nekdo nejakou tabulku, nebo srovnani?
Diky!
P.
To mas recht, taky bych to bral, ale ukaz mi desku s x86, ktera ma :
1) spotrebu v klidu, jako bananaPi
2) cenu aspon blizici se bananaPi
3) rozmery aspon blizici se bananaPi
S tim pocitam, ze to soucasne nepujde, z toho procesoru RPi se uz ted kouri, kdyz pustim film, nebo neco delam pres GUI toho xbmc - ma to i tri vterinove lagy, ovladat to je za trest, ale funguje to a prehrava to PLYNULE, s tim XBMC si na tom fakt vyhrali a vyladili to.
Ja od toho chci jen to, abych mohl koukat na telku v siti, kdyz je hlavni telka vypnuta, nebo se nekdo kouka na televizi a tim padem se neprehrava pres XBMC z NASu. Takze pojede bud XBMC nebo Stream DVB-T. Stejne tak nahravani by melo bezet na pozadi, kdyz se spi, nebo na telku nekouka. Ukladat se bude na sitovy NAS, takze ani zapis na disk by to RPi nemel nejak zhavit, protoze to pujde ven po LANce a zatez procesoru tipuju do 50%.
[petr@htpc ~]$ rpm -qa | grep vdr vdr-epgsearch-1.0.1-0.9.beta5.fc20.1.x86_64 vdradmin-am-3.6.9-8.fc20.noarch vdr-streamdev-server-0.6.1-0.6.git10db11ac.fc20.x86_64 libdvdread-4.2.1-1.fc20.x86_64 vdr-2.0.5-1.fc20.x86_64
Mne by ty moje dva srackomety docela stacily, delaji presne to, co od nich chci jenom by ze dvou meli udelat jeden poradny. Cili HW bananaPi opatrit SW a hlavne KERNELEM z Rpi
Navic, dohromady maji MAXIMALNI odber 10W. V klidu to odhaduju tak na 5W OBA kusy - coz je proste super - ja mam rad vyladene veci a nerad plytvam tam, kde to neni treba.
Mimochodem, muze mi nekdo vysvetlit, v cem je problem portovat novejsi verzi kernelu na bananaPi? Co to odbnasi a proc se pouziva tak zastarala verze? Ja mel za to, ze je ten kod prenositelny, nebo je kernel uzce vazany na HW, na kterem to bezi? A je tedy problem v tom, ze Raspberry ma jiny procesor, nez banana a tim padem se to neda jednoduse okopirovat, ale musi se resit nejake problemy s HW? Neda se pouzit kernel z androidu, ktery na tenhle procesor uz byl vydan?
P.
Ano ano, uz to tak mam taky. Banana jsem nechal opet jen jako NAS - to mu jde dobre a z toho xbmc s donglem dokonce ukladam na banana pres sambu - NFS mi nejde rozjet. A kdyz ukladam najednou dva porady + sleduju TV stream, mam procak tak 30 procentech. Asi bude soucasne XBMC nepouzitelne, ale to mi neva, protoze bud se pouziva jedno, nebo druhe.
Spis mne irituje, jak rikas, ze tak dobry HW ma tak tragicky soft. Malina je vykopavka, ale komunita kolem ni dela zazraky.
Prijde mi proste pitome, davat tam x86 masinu, ktera v klidu sezere 20W, kdyz ty dva army 90% dne nemaji co delat a kdyz drou, vezmou si 5W
Nejde mi o tech par korun rocne, jde mi o princip
P.
Tiskni
Sdílej: