Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Před 10 lety by tohle byl asi zajímavý dotaz.
Dnes, kdy je IPv6 nezbytná každodenní samozřejmost, je poněkud bezpředmětné spekulovat, co by jak mohlo/mělo být. Autokonfigurace nemusí přidělovat náhodné adresy. Já mám ve všech svých sítích stabilní IPv6 adresy. Neexistuje taky žádný důvod, proč by někdo nemohl mít podsíť s prefixem /96 nebo třeba /120, chce-li takovou. Stačí si nastavit DHCPv6 a je to.
Ne, autokonfigurace nešla udělat tak, aby nejmenší síť byla /112 nebo /104 (/16 a /24 je evidentně překlep nebo nepochopení, ze které strany se bity počítají). Základní idea autokonfigurace tkví v tom, že když se setkají jakákoliv dvě zařízení s unikátními MAC adresami v téže podsíti, mohou vždy dostat unikátní (a v dané podsíti neměnnou) IPv6 adresu. Polovina IPv6 adresy je tedy jakýsi identifikátor místa/sítě a druhá polovina je identifikátor zařízení. Každá z obou částí má být sama o sobě globálně jednoznačná.
Protože IPv6 má už 20 let (a tím méně chápu, proč se mu někteří dokáží ještě dnes tolik divit), původní nápad samozřejmě doznal spousty rozšíření, například možnost (nikoliv nutnost) generovat dočasné náhodné adresy, které mají údajně zlepšit zabezpečení. Jinak se toho až tolik nezměnilo.
dočasné náhodné adresy, které mají údajně zlepšit zabezpečeníNe zabezpečení, ale soukromí. (Zařízení s Privacy Extensions má stále i adresu vygenerovanou z EUI-64, jen ji nepoužívá pro odchozí spojení.) Smyslem je, aby nebylo možné konkrétní zařízení zvenčí trvale ztotožnit, ať už v jedné síti nebo (a to hlavně) při pohybu mezi více sítěmi.
192.168.0.8
a kam které patří, když stačí znát tiskarna.local
?
Tiskni
Sdílej: