Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Řešení dotazu:
Nepotřebujete skript, stačí použít "cp -lr
".
Spíš je otázka, jestli by nebylo vhodnější používat nějaký systém správy verzí (třeba git), zvlášť jestli jde o textové soubory.
Nebo spíš souborový systém jako Btrfs.
(u verzovacího systému máš ta data minimálně dvakrát)
Nebo spíš souborový systém jako Btrfs.
Přesně tak. Další možnosí je ZFS. cp --reflink
bude na ZFS fungovat přesně stejně jako na Btrfs. Jen to snapshotování bude mít na ZFS o jeden krok navíc, protože napřed se musí z existujícího filesystému vytvořit read only snapshot a z toho snapshotu se pak teprve dá instanciovat nový zapisovatelný filesystém. (Filesystémy na ZFS, obdoba Btrfs subvolumes, jsou navíc uspořádané hierarchicky a zcela odděleně od adresářové struktury, částečně kvůli oprávněním nakládat s nimi atd. atp.) Ale v základním principu je to velice podobné. No a pokud ta kopie nepotřebuje být zapisovatelná, pak je postup vlastně stejný jako na Btrfs, jen s jinými utilitami.
A ještě další možnost je opět použít ZFS, ale prostě to úplně prasácky zkopírovat nejobyčejnějším možným cp
— a mít zapnutou deduplikaci. Ono se to po čase deduplikuje. Ale to samozřejmě nevyřeší problém s akutním nedostatkem místa, zatímco
cp --reflink
(nebo snapshoty) už ano.
Ano, změny se propíšou
Zdaleka ne všechny. Je bohužel spousta programů - včetně editorů :-( - které soubory nepřepisují, ale nahrazují novým.
cpio:
'-l, --link'Skript je takhle jednoduchý:
cp -a --reflink adresář0 adresář1
Tohle ovšem nedělá pevné linky. Ve srovnání s pevnými linky to má zásadní výhodu: změna souborů v jednom z adresářů, ať už chtěná nebo nechtěná, nijak neovlivní ten druhý adresář. Ale dokud k té změně nedojde, data zabírají místo pouze jednou. (O metadatech nelze říct totéž, ale metadat je o několik řádů méně.) V případě změn se pochopitelně duplikuje blok po bloku (víceméně), nikoliv celé soubory.
Pak existuje mnohem jednodušší a efektivnější postup bez explicitního „kopírování“, samozřejmě opět s výhodou zachování původního stavu každé z kopií v případě změny té druhé kopie. Jenom se s tím musí předem počítat:
btrfs subvolume create adresář0 mv /odněkud/* adresář0
A pak už je to triviální úkon:
btrfs subvolume snapshot adresář0 ./adresář1
Pokud by snad někdo striktně trval na hard lincích (a chtěl by riskovat, že poškození jedné kopie poškodí také tu druhou, případně kdyby takové chování bylo požadavkem), existuje option --link-dest
pro rsync
, který lze (mimo jiné) použít k dosažení tohoto cíle. Výše uvedená řešení jsou ovšem nesrovnatelně jednodušší a ještě s bonusem v podobě copy on write.
cp --reflink
funguje přinejmenším se dvěma filesystémy, ZFS a Btrfs.
Připadá mi nepravděpodobné, že by v roce 2015 někdo aspoň jeden z těchto filesystémů neměl, takže jsem si dovolil existenci základních funkcí jako jsou snapshoty prostě pokládat za samozřejmou.
funguje přinejmenším se dvěma filesystémy, ZFS a Btrfs
ZFS je AFAIK v Linuxu podporovaný jen pokud buď ignorujete licenci nebo použijete FUSE driver. Ani jedno není něco, co bych si dovolil někomu doporučit pro běžné používání.
Připadá mi nepravděpodobné, že by v roce 2015 někdo aspoň jeden z těchto filesystémů neměl
Váš předpoklad je značně vzdálen realitě. Aktuální verze některých distribucí sice btrfs vnucují jako default, ale i tak je dost těch, kdo si buď tento default při instalaci změní nebo příslušný filesystém vytvářeli už dříve (což bude nejspíš i případ tazatele).
…takže jsem si dovolil existenci základních funkcí jako jsou snapshoty prostě pokládat za samozřejmou.
To je velmi odvážný předpoklad. Ne, snapshoty ani zdaleka nejsou základní funkcí a už vůbec ne něčím, co by se automaticky dalo předpokládat, aniž by bylo potřeba se o tom vůbec zmínit.
ZFS ve FUSE je passé, stará záležitost, starý FUD, dá se říct. Kernelový ZFS nevyžaduje žádné ignorování licence. Prostě se nedistribuuje s kernelem, ale zvlášť. Tím je licenci učiněno zadost. Uživatel si pak zkompiluje spl, zfs a pár dalších potřebných modulů. Nebo si je doinstaluje z nějaké repository — implementace není podstatná. Protože licence kernelu i ZFS jakékoliv použití nemodifikovaného softwaru (bez snahy o další distribuci) beze zbytku umožňují, žádné obcházení licence v tom není.
Ano, pravda je, že některé předpoklady jsou poměrně odvážné, ale připadá mi smutné, když vidím už asi padesátý dotaz směřující k tomu, jak v nějakém poměrně zastaralém filesystému zajistit vlastnost, kterou ZFS a Btrfs umí nativně a bez námahy. Sám mám na svých systémech Btrfs od roku 2010 a návrat do dob bez checksumů, konzistentních snapshotů a smysluplného RAIDu, odolného proti silent data corruption, si nějak neumím představit.
Uživatel si pak zkompiluje spl, zfs a pár dalších potřebných modulů. Nebo si je doinstaluje z nějaké repository — implementace není podstatná. Protože licence kernelu i ZFS jakékoliv použití nemodifikovaného softwaru (bez snahy o další distribuci) beze zbytku umožňují, žádné obcházení licence v tom není.
Což je použitelné jen pro domácí hraní si nebo nějaké bastly případně speciální případy, kdy má firma vlastní vývojáře a jaderné hackery, ale je to bohužel nepoužitelné pro komerční dodávky, kde se jedna firma specializuje na IT a druhá na něco jiného a to IT jen používá (protože tam by docházelo k distribuci). Škoda té CDDL licence… Spíš bych tedy šel do Btrfs a pracoval na jeho dalším vylepšování.
a smysluplného RAIDu
K dokonalosti ještě chybí smysluplné šifrování, protože bez něj musíš použít buď mdraid (a přijdeš o výhody RAIDu v Btrfs) nebo budeš muset všechna zapisovaná data šifrovat dvakrát (dva samostatně šifrované oddíly/disky a nad nimi Btrfs RAID).
Co je to ostré nasazení? ZFS je v ostrém / produkčním / <sem lze doasdit téměř libovolný buzzword> nasazení asi tak od roku 2008 a nezdá se, že by byl jakkoliv problematický. (Ano, pravda, pro ZFS na Linuxu to s rozšířeností není až tak valné a není až tolik OpenIndianových nebo FreeBSD nasazení.)
Btrfs používá například Facebook. Na wiki Btrfs se dá najít seznam „ostrých“ nasazení (nepříliš udržovaný a nepříliš aktuální, ale přece). Takže nasazení Btrfs není pravděpodobné, nýbrž jisté.
To s RAIDem je samozřejmě pravda. Přechod od hardwarového / mdadm / dmraid systému na RAIDZ nebo na Btrfs RAID je prostě radikální řez, který se nedá provést disk po disku… No, tak to prostě je.
Přechod od hardwarového / mdadm / dmraid systému na RAIDZ nebo na Btrfs RAID je prostě radikální řez, který se nedá provést disk po disku…Nebylo třeba rozumné recovery RAID5 přidáno teprve nedávno?
a nezdá se, že by byl jakkoliv problematickýMně všech čtyřech strojích, kde ho mám, způsobuje nevysvětlitelné někdy až minutové zátuhy. Mount při tom podle iotopu čte 3 MB/s, jestli to visí na seekování, to bohužel neumím zjistit. Jsou to kernely 3.19 - 4.1.
# sync; date; umount /mnt/backup; date; sync; date; mount /mnt/backup; date Thu Dec 24 04:49:24 CET 2015 Thu Dec 24 04:49:25 CET 2015 Thu Dec 24 04:49:25 CET 2015 Thu Dec 24 04:49:37 CET 2015
Jeste jeden hint - pomerne dobre to resi aplikace "backintime" - http://backintime.le-web.org/
Primarne urcena pro zalohovani, ale i na toto lze dobre pouzit ( princip hardlinku )
Paf1
Tiskni
Sdílej: