Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »The Gluster Native Client is a FUSE-based client running in user space. Gluster Native Client is the recommended method for accessing volumes when high concurrency and high write performance is required.Na druhou stranu je ten nfs klient zase lepší v případě čtení mnoha malých souborů z jediného klienta. Ale se z pouhého posuzování kernel vs user space bez ohledu na architekturu nedá jen tak odhadnout.
Docházím k závěru, že člověk by se měl vyvarovat distribuovaných filesystémů, pokud je nutně nepotřebuje - protože prostě nejsou tak rychlé (a ani být nemohou) jako lokální fs.Plantáte nesmysly. NFS dává smysl pouze v případě, že nemáte sdílená data křížem krážem. Tj. když klienti komunikují přes jeden společný storage. Ano, můžete také provozovat NFS porno, kdy každý šuká s každým, ovšem za nedostupnosti některého z namountovaných nodů vám může NFS nepěkně zablokovat síť. Pokud chcete data skutečně sdílet, tak abyste mohl kterýkoliv z nodů podle libosti a potřeby odstavit, tak dává smysl jedině distribuované řešení. A pokud se týče rychlosti - ta je limitována především tím, jak rychle jsou schopny nody ukládat a poskytovat data.
Tiskni
Sdílej: