Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
A proč to píšeš do poradny?
To bych se tu mohl zeptat, jestli by nebylo lepší, kdyby se Linux jmenoval Doors? Taky by se to týkalo Linuxu a byla by to otázka, ale podle mě tu takový dotaz nemá co dělat. V poradně by se lidé měli ptát na řešení svého problému a ne na to, jaké má kdo pocity. Tvůj dotaz podle mě patří do blogu.
V poradně by se lidé měli ptát na řešení svého problému a ne na to, jaké má kdo pocity.Právě proto se ptám jestli je dobré ještě instalovat fedoru? Instaloval jsem poslední Windows 10 na notebook s intel HD 520 a na druhou pulku téhož disku chci dát linux a právě nevím jestli mám dát přednost fedoře nebo Ubuntu.
Z filozofického hlediska je lepší Fedora. Red Hat přináší Linux víc než Canonical. RH vytvořil: libvirt, virt-manager, systemd, vfio a další. U Canonicalu vím jen o Unity a Miru.- RH sice vytvoril virt-manager (kterej spokojene pouzivam), ale zaroven ho (pokud se neco nezmenilo) uz zazdil ve prospech (tusim)RHV
zaroven ho (pokud se neco nezmenilo) uz zazdil ve prospech (tusim)RHVTak to nevím, ale i kdyby, tak virt-manager splnil v minulosti svůj účel a možná RHV bude ještě lepší (není to tak dávno co jsme si na Rootu psali o mém bugu ve virt-manageru)
S tím souhlasím, ale ten vývojář tvrdí že cokoliv s čím nepočítají oni, nebude podporováno.Nebral bych to tak doslovně. Ono je to o tom, že aby někdo mohl poskytovat podporu (i placenou), tak je potřeba mít nějak jednoznačně definovaný systém. Představ si, že by do RH zavolal uživatel a řekl by "Kliknu na .... a zčerná mi ikonka ...". Pokud by se jednalo o chybu v GUI DE (Xfce, KDE, Gnome), tak ta podpora by měla neskutečně težkou práci zjistit, který doplněk (balíček) v daném DE rozbil daný grafický prvek. Proto je u Fedory oficiálně podporováno jen Gnome. Nedávno jsem se od Jiřího Eischmanna z RH, který občas píše na Root dozvěděl, že i když OpenSuse nabízí výchozí KDE, tak placenou podporu nabízí pouze pro Gnome. Neověřoval jsem to, ale ten diskuzní příspěvek bych byl schopen dohledat.
Třeba rpmfussion kde jsou licenčně sporné (pro Redhat) balíky nebude pravděpodobně jimi podporovanéMyslím, že ani teď není rpmfussion podporovaný, pokud se tedy bavíme o oficiální podpoře. Je to projekt třetí strany.
Co mé oblíbené VLC bude fedorou podporované když je to Qt aplikace?Viz můj úvod. Nevěřím, že bude RH házet klacky pod nohy, aby jsi nemohl používat VLC.
[...]Na druhou stranu v Ubuntu mi vadí tlačené nabubřelé snapy ale zase se nechci vzdávat lepší podpory třetích stran, odladěnosti LTS verzí.[...]tlacene snapy - v 18.04 LTS na to NEnarazis, v 20.04 sem (s Xubuntu/Xfce, nevim jak vychozi Ubuntu/GNOME) narazil na jedinou a to ze v ramci apt aktualizace balicku chromium se pred prechodovej balicek samo "tranformovalo" na chromium snap instalaci, vyreseno jednoduse tim ze sem odinstaloval snap chromium i apt chromium-browser, kterej stejne nepouzivam a v snap mam jen livepatch, kterej bohuzel take nepouzivam, protoze systemove jadro ma pri aktivnim SecureBoot umyslne zakazanou hibernaci (=na disk) nevim jak to maji ostatni distra, ale ten patch nebyl vymysl Ubuntu jen ho prevzal z upstreamu (je to udajne kvuli tomu ze nelze overit "cistotu" swapu, coz samozrejme neni pravda pri SWAP na LUKS, ale na kontrolu LUKS to neni bohuzel vyjimkovane), a UbuntuMainline jadro s kterym hibernace funguje neni samozrejme podporovana pres livepatch...
OK. Za mě Linux Mint Cinnamon. Ale zrovna 20 má bug v instalátoru. Kurzor je schovaný za oknem. Když najedeš na "Další", tak to tlačítko ztmavne a stačí kliknout. Instalace se dá v pohodě zvládnout, ale je to trochu dobrodružství. Po instalaci to pak vyřeší apt upgrade.
Tiskni
Sdílej: