Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
A proč to píšeš do poradny?
To bych se tu mohl zeptat, jestli by nebylo lepší, kdyby se Linux jmenoval Doors? Taky by se to týkalo Linuxu a byla by to otázka, ale podle mě tu takový dotaz nemá co dělat. V poradně by se lidé měli ptát na řešení svého problému a ne na to, jaké má kdo pocity. Tvůj dotaz podle mě patří do blogu.
V poradně by se lidé měli ptát na řešení svého problému a ne na to, jaké má kdo pocity.Právě proto se ptám jestli je dobré ještě instalovat fedoru? Instaloval jsem poslední Windows 10 na notebook s intel HD 520 a na druhou pulku téhož disku chci dát linux a právě nevím jestli mám dát přednost fedoře nebo Ubuntu.
Z filozofického hlediska je lepší Fedora. Red Hat přináší Linux víc než Canonical. RH vytvořil: libvirt, virt-manager, systemd, vfio a další. U Canonicalu vím jen o Unity a Miru.- RH sice vytvoril virt-manager (kterej spokojene pouzivam), ale zaroven ho (pokud se neco nezmenilo) uz zazdil ve prospech (tusim)RHV
zaroven ho (pokud se neco nezmenilo) uz zazdil ve prospech (tusim)RHVTak to nevím, ale i kdyby, tak virt-manager splnil v minulosti svůj účel a možná RHV bude ještě lepší (není to tak dávno co jsme si na Rootu psali o mém bugu ve virt-manageru)
S tím souhlasím, ale ten vývojář tvrdí že cokoliv s čím nepočítají oni, nebude podporováno.Nebral bych to tak doslovně. Ono je to o tom, že aby někdo mohl poskytovat podporu (i placenou), tak je potřeba mít nějak jednoznačně definovaný systém. Představ si, že by do RH zavolal uživatel a řekl by "Kliknu na .... a zčerná mi ikonka ...". Pokud by se jednalo o chybu v GUI DE (Xfce, KDE, Gnome), tak ta podpora by měla neskutečně težkou práci zjistit, který doplněk (balíček) v daném DE rozbil daný grafický prvek. Proto je u Fedory oficiálně podporováno jen Gnome. Nedávno jsem se od Jiřího Eischmanna z RH, který občas píše na Root dozvěděl, že i když OpenSuse nabízí výchozí KDE, tak placenou podporu nabízí pouze pro Gnome. Neověřoval jsem to, ale ten diskuzní příspěvek bych byl schopen dohledat.
Třeba rpmfussion kde jsou licenčně sporné (pro Redhat) balíky nebude pravděpodobně jimi podporovanéMyslím, že ani teď není rpmfussion podporovaný, pokud se tedy bavíme o oficiální podpoře. Je to projekt třetí strany.
Co mé oblíbené VLC bude fedorou podporované když je to Qt aplikace?Viz můj úvod. Nevěřím, že bude RH házet klacky pod nohy, aby jsi nemohl používat VLC.
[...]Na druhou stranu v Ubuntu mi vadí tlačené nabubřelé snapy ale zase se nechci vzdávat lepší podpory třetích stran, odladěnosti LTS verzí.[...]tlacene snapy - v 18.04 LTS na to NEnarazis, v 20.04 sem (s Xubuntu/Xfce, nevim jak vychozi Ubuntu/GNOME) narazil na jedinou a to ze v ramci apt aktualizace balicku chromium se pred prechodovej balicek samo "tranformovalo" na chromium snap instalaci, vyreseno jednoduse tim ze sem odinstaloval snap chromium i apt chromium-browser, kterej stejne nepouzivam a v snap mam jen livepatch, kterej bohuzel take nepouzivam, protoze systemove jadro ma pri aktivnim SecureBoot umyslne zakazanou hibernaci (=na disk) nevim jak to maji ostatni distra, ale ten patch nebyl vymysl Ubuntu jen ho prevzal z upstreamu (je to udajne kvuli tomu ze nelze overit "cistotu" swapu, coz samozrejme neni pravda pri SWAP na LUKS, ale na kontrolu LUKS to neni bohuzel vyjimkovane), a UbuntuMainline jadro s kterym hibernace funguje neni samozrejme podporovana pres livepatch...
OK. Za mě Linux Mint Cinnamon. Ale zrovna 20 má bug v instalátoru. Kurzor je schovaný za oknem. Když najedeš na "Další", tak to tlačítko ztmavne a stačí kliknout. Instalace se dá v pohodě zvládnout, ale je to trochu dobrodružství. Po instalaci to pak vyřeší apt upgrade.
Tiskni
Sdílej: