Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Koukám, že používáš xubuntu, takže jedeš xfce?
Tady je ovšem dobré (opět) zdůraznit podstatný fakt, že desktopové prostředí nijak nesouvisí s distribucí a na každé distribuci si uživatel může nainstalovat a vyzkoušet libovolný počet různých desktopových prostředí.
Bohužel je v dotazech časté jakési náboženské přesvědčení, že po instalaci distribuce je potřeba už navždy (nebo až do následující zcela zbytečné „reinstalace“) používat jedno a totéž distribucí doporučené desktopové prostředí.
Protože nastavení různých těch „aktivit“ (ať už v KDE nebo v Gnome) považuju za peklo + Mordor v jednom, tazateli bych spíš doporučil jednoduchý KDE widget zvaný Pohled na složku. Může zabírat celou plochu. Nebo nemusí. Může být na ploše sám nebo jich může být víc. Dle libosti.
A to bych se vsadil, že XFCE má někde podobný widget, ať už v základních balíčcích nebo v nějakém pluginu.
Tady to někdo řeší, ovšem přijde mi to natolik zbytečý oser, že bych se tím osobně nikdy nezabýval. Mně stačí, že má každá plocha svou sadu otevřených oken. Stejně využívám jenom jeden workspace, přestože mám dva. Je totiž pro mne jednoduší a rychlejší přejet okem ty tři monitory co mám na stole, než po přepnutí plochy dezorientovaně civět, kde co zrovna mám. Ale chápu, že pro toho, kdo má pouze jeden monitor to může být zajímavé. Ženské na ÚMOb Ostrava-Jih, dokud tam bývaly linuxové desktopy toho využívaly hojně, protože na každém okně měly jinou sadu aplikací. A přepínaly se podle toho, jakou měly zrovna řešit agendu. Bylo to rychlejší než zdlouhavě čekat než se jim zavřená aplikace znovu načte a jednodušší než furt šoupat oknama z kouta do kouta. Ovšem to hovoříme o pravěku mezi lety 2003–2008. S odstupem let, implementovali plochy i soudruzi z Mrkvosoftu.
rozumim tomu jako dobře že potřebuješ něco jako 'aktivity' z KDE desktopu hele?? proč jako vymejšlet ňáký kravinky když věčinu toho už kde desktop umí?? :O ;D
hele videjko
Vlastne aj to pozadie s ikonami je nejako aplikácia.Pozadí (obrázek) sice můžeš nastavit, ale mít různé ikonky na různých virtuálních plochách v xfce nejde, pokud je mi známo.
pokud by chtel to co pises, tak: - muze mit nainstalovanych v jedne distribuci vice desktopu - na konkretni desktop muze vybrat pri prihlaseni - aplikace z jineho (nainstalovaneho)desktopu, nez do ktereho je prihlasen pouzivat muzeTohle vim a myslim, ze i tazatel, prihlasovat se kazdou chvili do jineho za chvili prestane bavit, jako vsechno co je dost podobne nasemu oblibenemu
[...]chtel bys mit napr. v XFCE pokud mas nainstalovan i treba Cinnamon pristup k desktopu Cinnamon a pracovat s jeho aplikacemi aniz bys opustil preferovane XFCE [...] Linuch tohle neumi[...]a krome toho i ty dalsi moznosti, pokud by nevadilo pouzivat 2 uzivatele, tak je to total easy na par kliku a pak keyu
#!/bin/bash desk_locale_name="Plocha" cycle_desktop="NO" links_from_desk_all="NO" switch_desk(){ desk_cur="$(wmctrl -d | grep '*' | cut -d' ' -f1)" desk_max="$(wmctrl -d | tail -n1 | cut -d' ' -f1)" [[ ${cycle_desktop^^} = "YES" ]] && { desk_new_left_end="${desk_max}"; desk_new_right_end="0"; } || { desk_new_left_end="0"; desk_new_right_end="${desk_max}"; } case $1 in 'left') [[ ${desk_cur} -ge 1 ]] && desk_new="$(( ${desk_cur} - 1 ))" || desk_new="${desk_new_left_end}" ;; 'right') [[ ${desk_cur} -lt ${desk_max} ]] && desk_new="$(( ${desk_cur} + 1 ))" || desk_new="${desk_new_right_end}" ;; [0-9]|[0-9][0-9]) desk_new="$((${1}-1))" ;; esac [[ ${desk_new} != ${desk_cur} && ${desk_new} -le ${desk_max} ]] && { desk_cur_dir="${desk_locale_name}$((${desk_cur}+1))" desk_new_dir="${desk_locale_name}$((${desk_new}+1))" mkdir -p ${desk_new_dir} xdg-user-dirs-update --set DESKTOP "$HOME/${desk_new_dir}" wmctrl -s ${desk_new} xfdesktop -Q icons_file="$(readlink ~/.config/xfce4/desktop/icons.screen.latest.rc)" icons_file_cur="${icons_file}.${desk_cur_dir}" icons_file_new="${icons_file}.${desk_new_dir}" cp -a ${icons_file} ${icons_file_cur} [[ -f ${icons_file_new} ]] && cp -a ${icons_file_new} ${icons_file} [[ ${links_from_desk_all^^} = "YES" ]] && make_links_from_desk_all xfdesktop & } } make_links_from_desk_all(){ desk_all_dir="${desk_locale_name}All" mkdir -p ${HOME}/${desk_all_dir} while read line; do [[ ! -e ${HOME}/${desk_new_dir}/${line/*\/} ]] && ln "${line}" -s "${HOME}/${desk_new_dir}/${line/*\/}" done < <(find ${HOME}/${desk_all_dir} -mindepth 0 -maxdepth 1) } disable_auto_xdg_dirs_based_on_locale(){ disable_file="${HOME}/.config/autostart/xdg-user-dirs.desktop" [[ -f ${disable_file} ]] || echo -e "[Desktop Entry]\nHidden=true" > ${disable_file} } while [[ -f /tmp/$(basename $0) ]]; do sleep 0,1; done touch /tmp/$(basename $0) disable_auto_xdg_dirs_based_on_locale switch_desk ${1} rm -f /tmp/$(basename ${0})
sudo chmod a+x /usr/local/bin/xfdeskwitchv Xfce "Nastaveni/Klavesnice/Klavesove zkratky" pridat klavesove zkratky pro prikazy:
/home/plocha - je tam veškerý obsah mé plochy původní
/home/plocha1 - nová čistá plocha, co se zobrazuje na všech virt.obrazovkách Ale nejde mi mezi něma přepínat, furt jsem na plocha1 příkazy(z terminálu) xfdeswitch left jirka@Jirka-ASUS:~$ xfdeskwitch left /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 8: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 9: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 23: wmctrl: příkaz nenalezen Gtk-Message: 23:35:41.145: Failed to load module "xapp-gtk3-module" jirka@Jirka-ASUS:~$ Gtk-Message: 23:35:41.170: Failed to load module "xapp-gtk3-module" xfdeskwitch right jirka@Jirka-ASUS:~$ xfdeskwitch right /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 8: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 9: wmctrl: příkaz nenalezensudo apt install wmctrlje to ^^ nastroj na prepnuti plochy
vmctrl
a jeho použití máš zde.
Tiskni
Sdílej: