Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
ad 1: tuhle sekci asi opravdu moc lidí nepoužívá.
ad 2: Rozcestník naopak používám, některé příliš specializované sekce (czilla, scienceworld) nebo naopak příliš statické sekce (underground) bych možná nahradil jinými (linuxzone.cz aj.). Osobně se mi rozcestník líbí, na abíčko díky jeho vysoké úrovni lezu několikrát denně a jen sleduju, jestli se jinde něco _zásadního_ nezměnilo.
ad 3: Tohle mě osobně nevadí, na titulní straně mám nastaveno maximum (50?) diskuzí, když k nim scrolluju, tak přitom juknu, jestli není nový článek.
Jak se tu někdo zmiňoval, levý sloupec je opravdu zmatený, myslím, že "Rubriky", "Redakce", "Doporučujeme" moc lidí nepoužívá, protože "Když vím, co hledám, dám to hledat" .
Přimlouvám se za zachování rozcestníku (ještě jednou). Na zvláštní stranu kvůli němu nepolezu a informační hodnota úvodní stránky by hodně poklesla.
--JP
Tiskni
Sdílej: