Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mandrake 10 a FedoraCore 2 jsem zkoušel, ale odradilo mě bootování, které v prvním případě trvalo 2min a 15s a ve druhém případě 1min a 56s. Co se týče náběhu OpenOffice, tak u MDK 10 i FC2 to bylo něco okolo 30s.
Co se týče rychlosti, tak mě nejvíce potěšil Debian Woody. Ale nepodařilo se mi u něj rozchodit GPRS, VESA FrameBuffer konzoli, USB Flash disk a USB printer. Jediné co jsem rozchodil byl LPT1 printer a HW modem
Jinak bootování Woodyho zabralo něco okolo 30s až po kdm. Po přihlášení přes kdm trval start Desktopu asi 6s.
Pokud system opravdu dobre znas tak bys mel vedet co a k cemu je distro a jaky ma tak asi vyznam, stejne jako mit tu svoji distribuci kterou se hodlas zabyvat. Poradim ti jen jedno: na domaci pocitac si nainstaluj co se ti libi nejvic a cemu perfektne rozumis. Protoze jakakoliv rychlost nebo podobnbe nesmysly jsou irelevantni, kdyz si stejne distribuci budes vysperkovavat vic nez treba pocitac na ktery sahnes jednou tydne. V tom pripade ti muzou byt pohledy jakyhkoliv useru uplne ukradene, protoze stejne kazdy bude rikat neco jineho. BTW pokud zvladas slozite konfigurace tak nerikej, ze upravit si distribuci aby bootovala nejak rychlostne jak si predstavujes a vyhazet z ni kraviny neni relativne jednoducha uprava.
PS: Libovolne dotazy zacinajici slovem jakou distribuci by mely byt bez milosti smazany nebo zmrazeny s odkazem na FAQ. Ty flames jsou fakt o nicem.
-djz
Congratulations! You passed at the Master's Level
Score: 4.53 (max 5.00)
Scored higher than 90 percent of all previous test takers.
Tiskni
Sdílej: