Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Mandrake 10 a FedoraCore 2 jsem zkoušel, ale odradilo mě bootování, které v prvním případě trvalo 2min a 15s a ve druhém případě 1min a 56s. Co se týče náběhu OpenOffice, tak u MDK 10 i FC2 to bylo něco okolo 30s.
Co se týče rychlosti, tak mě nejvíce potěšil Debian Woody. Ale nepodařilo se mi u něj rozchodit GPRS, VESA FrameBuffer konzoli, USB Flash disk a USB printer. Jediné co jsem rozchodil byl LPT1 printer a HW modem
Jinak bootování Woodyho zabralo něco okolo 30s až po kdm. Po přihlášení přes kdm trval start Desktopu asi 6s.
Pokud system opravdu dobre znas tak bys mel vedet co a k cemu je distro a jaky ma tak asi vyznam, stejne jako mit tu svoji distribuci kterou se hodlas zabyvat. Poradim ti jen jedno: na domaci pocitac si nainstaluj co se ti libi nejvic a cemu perfektne rozumis. Protoze jakakoliv rychlost nebo podobnbe nesmysly jsou irelevantni, kdyz si stejne distribuci budes vysperkovavat vic nez treba pocitac na ktery sahnes jednou tydne. V tom pripade ti muzou byt pohledy jakyhkoliv useru uplne ukradene, protoze stejne kazdy bude rikat neco jineho. BTW pokud zvladas slozite konfigurace tak nerikej, ze upravit si distribuci aby bootovala nejak rychlostne jak si predstavujes a vyhazet z ni kraviny neni relativne jednoducha uprava.
PS: Libovolne dotazy zacinajici slovem jakou distribuci by mely byt bez milosti smazany nebo zmrazeny s odkazem na FAQ. Ty flames jsou fakt o nicem.
-djz
Congratulations! You passed at the Master's Level
Score: 4.53 (max 5.00)
Scored higher than 90 percent of all previous test takers.
Tiskni
Sdílej: