Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Console Drivers
). Pokud pouzivas jako zavadec LILO, framebuffer pouzijes tak, ze v /etc/lilo.conf
zadas
vga = cislo_modukde cisla modu najdes v
Documentation/fb/vesafb/txt
v adresari jadra.
CONFIG_APM_REAL_MODE_POWER_OFF
coz je potreba u nekterych starsich BIOSu.
kernel-source
a kernel-headers
, nebo je stahni odsud. Rozbal to do /usr/src
a udelej link
ln -s linux-2.XX.XX linuxna rozbalivsi se adresar. Pokud nemas nainstalovany balicky
kernel-headers
, musis jeste vytvorit tyhle linky v /usr/include
:
ln -s linux /usr/src/linux/include/linux ln -s asm linux /usr/src/linux/include/asm-i386Potom vlez do
/usr/src/linux
a normalne to jadro prekompiluj. Co se tyce ncurses
, tak to pro make menuconfig
mit musim, takze to nainstaluj, balicek se jmenuje stejne (ncurses-XXX
).kernel-source
nainstalovat i kernel-headers
, v tom pripade zadny linky delat nemusi, nebot je vytvori doinst.sh
. V pripade, ze si chce stahnout vlastni jadro a to prekompilovat, pak ty linky vytvorit musi, jinak se mu jadro nezkompiluje (overte si)./usr/src/linux
jako linku na vlastni adresar jadra mam myslim na starosti instal. skript baliku zdrojaku jadra.
ldconfig
? Děláš všechno jako root?
Problem je asi jinde - souvisi s pouzitym rebootem, linuxove jadro standardne rebootuje pomoci klavesnicoveho radice a prave nekterym strojum od Institute of the Black Magick (a nekterym dalsim), coz je asi tvuj pripad, se po tom neudela zrovna dobre. Resenim je pohrat si s parametry reboot= zkus jednu z hodnot: warm cold bios mohlo by to zabrat (FYI default je hard).
-djz
Tiskni
Sdílej: