Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
$HOME
cesta jméno kofigurovaného programu, verze programu, author, verze konfiguračního souboru(autorovo členění). Vyhledávací pole Obvyklé umístění Autorovo umístění Distribuce alias (link na definici jiného konf souboru). Vlastní okomentovaný konfigurák. Poznámka (vysvětlivka)ke konfiguráku,Hlavně nepovažuji za vhodné křížit konfiguráky různých verzí programu. Například u Samby mezi 2 a 3 je to pro začátečníka pokus o útok na jeho duševní zdraví. Alias by neobsahoval nový konfigurák ale sloužil by jako vodítko, že například v jiné distribuci to běhá s nastavením popsaným ve stromu jinde.
konfiguraky/postfix/nějaký_rozumný_popis
a pod tím by už byly jenom ty soubory (bez cesty).
Třeba konfiguraky/postfix/dial_up/main.cf
a na konfiguraky/postfix/
by byl seznam těch konfigurací (s delším popisem).
konfiguraky/postfixbych dal cislo verze + upravy, napr.
konfiguraky/postfix/2.1.3-SASL/apod., protoze cim vic cleneni, tim lip.
yeti
v různých adresářích ;-)
<pre>
tagu vic, spis naopak.
A ma smysl clenit to podle ucelu? Pokud si s nejakym programem nevis rady tak
1. Vis jak se program jmenuje
2. Vis co dela (jaky ucel ma splnovat)
takze ho snadno najdes podle jmena (klicoveho slova)
Ja vim o cem mluvis, ale presto, nejde tady o to jaky je kdo guru nebo ne, ale o pristup.
Budu se drzet prikladu s /etc/fstab
. Kdyz mi nebude chodit mountovani, urcite jako prvni vec neudelam to, ze se vrhnu sem a budu projizdet konfiguraky v sekci mountovani. V tomhle pripade by to este slo pac jich zas tolik nebude, ale treba u site, no nevim.
V prvnim rade rozumny clovek pouzije man
rychle nasledovany googlem (resp. obracene), aby se aspon trochu nasmeroval. Pak uz se dostane aspon trochu do obrazu a bude vedet kde co hledat.
/etc/resolv.conf
, který by mohl patřit leda pod program glibc, ale tam ho nikdo hledat nebude. Takže některé soubory asi bude potřeba umístit jinak než podle jména programu, ke kterému patří -- třeba "resolver" a pod tím resolv.conf, hosts atd.
resolv.conf
je taky pracicka. No to je ale jedno. Ale muj nazor je ten, ze deleni podle ucelu (sit, ...) bude lidi ktery nemaj o problemu ani tucha akorat svadet projizdet konfiguraky v dany sekci jeden po druhym, coz prestane cloveka za chvili bavit. Veci typu resolv.conf
umistit nekam zvlast, jako systemovy konfigurak (tady uz to deleni podle ucela ma nejaky smysl), jinak podle programu.
Pokud se může aktuální jméno uživatele měnit, tak raději nechat to neměnné číslo a nic nezaměňovat. Pak to vede k problému typu "odkaz byl platný, ale už není".
Půjde ty konfiguráky dále prohledávat podle přiřazených metadat? Např. "chci všechny konfiguráky postfixu pro Slackware". Nebo "všechny od uživatele x pro distribuci z".
Hm, to sice patří a obsah je většinou stejný, ale různé distribuce mají různě poskládané stejné aplikace. Kdyby chtěl nějaký uživatel Mandraku použít můj konfigurák pro apache, asi by si dal dost práce s jeho úpravou aby mu vůbec šel. Vlastně, teď mě tak napadá, v Mandraku je narozdíl od Slacku Apache 2, že? No, radši už mlčím.
(Ty XML konfiguráky by asi znamenaly přepsat všechno co má nějaký konfigurák. Osobně bych vymyslel nějaký obecný XML formát pro konfiguráky a pak z něj generoval konfiguráky pro jednotlivé aplikace (třeba přes XSLT). Hm, nechme toho.)
To je mi jasné, ale až bude těch konfiguráků opravdu hodně (pokud bude), tak to může ulehčit hledání a umožnit rychleji najít co opravdu chci.
Pak by nebylo marné mít nějakou položku "co je na tomto konfigu tak speciálního". Konfigurák budu hledat asi hlavně pokud budu chtít nastavit něco konkrétního, takže budu hledat podle těchto popisků, které budou hlásat do světa: "Já jsem konfigurák pro bash nastavený na zničení světa po napsání tajné kombinace znaků".etc
, ktery prave obsahuje takovy mix obvyklych sys. konfigu base-files
a v RH-like distrech setup
, ale resolv.conf v nich tedy nevlastní nic, prostě se eventuálně vytvoří při instalaci systému, a pak už stejně nikdy nechceš, aby ti ho nějaký upgrade přepsal...
No nikdo nerika, ze konfigurak z dane vetve bude urcite spravne fungovat, ale kdyz neco hledam, jako prvni se podivam na konfigurak stejne verze jako mam. Kdyz tam bude neco chybet, tak asi kazdyho napadne kouknout se do jinych verzi apod. Cili, ta verze nema slouzit jako absolutni zalezitost, jen jako urcity nasmerovani.
.lesskey
Tiskni
Sdílej: