Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Hovorim nefunkcny graficky shell. A v tomto pripade este aj s odpornym designom NC.Ad 3/ Jestli tu nekdo ocividne neco nepochopil, tak to jses ty...
O tychto funkciach viem.Ze stavajici debaty to nejak neni moc videt, spis naopak.
A na toto uz som reagoval inde, hovoril som o tom, ze princip filemanagerov ako jedneho, ci dvoch okienok je absolutne o nicom.Jiste, zabudovany souborovy manazer, textovy editor, FTP, SMB a remote shell klient plus X dalsich funkci v jednom je absolutne o nicem, to je prece jasne.
Je mi luto, ze nie ste vobec schpny to pochopit a musite ma chytat za slovicka a zacinat taketo flamewary.Ano, pojem "nefunkcni graficky shell" opravdu nejsem schopen pochopit, ostatne dosud jsi tady ani sam nevysvetlil, co to vlastne ma byt.
P.S. S flamewar si tady zacal nekdo uplne jiny svoji poznamkou, ktera byla zcela mimo misu.
Ze stavajici debaty to nejak neni moc videt, spis naopak.A odkial to je vidiet? ...o mojich schopnostiach v mc nebola nikde rec, toto je uplne mimo.
Jiste, zabudovany souborovy manazer, textovy editor, FTP, SMB a remote shell klient plus X dalsich funkci v jednom je absolutne o nicem, to je prece jasne.To su pekne veci a takisto je aj pekna vec zabudovane rozpoznavanie extensionov v konquerore, po kliknuti myskou, urcite to nejeden zaciatocnik po prechode z win pouziva, zalezi od uhla pohladu. Toto je skor flamova section, niekomu sa to paci tak, niekomu inak, ja som povedal(uz asi 5x), ze vam mc neberiem, ale pouzivam konzolu, kde si viem spravit vsetko, co potrebujem/naucit sa, ak to neviem, takze nechapem, preco reagujete stale na to iste
Toto je skor flamova section, ja som povedal(uz asi 5x), ze vam mc neberiem, ale pouzivam konzolu, kde si viem spravit vsetko, co potrebujem/naucit sa, ak to neviem, takze nechapem, preco reagujete stale na to isteNo protoze kdyz misto odpovedi na dotaz zacnete mluvit o tom, co je mc za odporny modry hnus a zpusobite tady flamewar na 50 prispevku, tak nevim, na co asi tak mam reagovat. Jaka flamova section? Me ten dotaz prijde celkem normalni a rozhodne vic k veci, nez desitky stale stejnych dotazu na tema, ze GRUB/LILO nenabootuje Windows. Ale ze se toho tazatel fakt hodne dozvedel.
Re 2: Ja som reagoval na spravu, ci niekto pouziva file managery.Ano, byl to blbý nápad ji posílat. Jenom mi to včas nedošlo.
Najprv som povedal, ze filemanagery su len nefunkcne shelly.Coz je specialne v pripade mc naprosta pitomost.
Tiskni
Sdílej: