Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
perl program1.pl perl program2.pl python program3.pl java Main ...a ve skriptu jednotlivé příkazy spouštět nějak takto
for cmd in `cat commands` do /usr/bin/time -pao time.log $cmd doneTakto to samozřejmě nefunguje, protože se vystup rozdělí podle mezer a provádí se perl, program1.pl, perl, program2.pl ... Zkoušel jsem použít i uvozovky a apostrofy, ale nic z toho mi nepracovalo.
source soubor
, ale ten time mi tam nějak nesedí.
Pokud trvas na time, tak bych to asi udělal takhle: while read prikaz; do time $prikaz; done < /tmp/soubor_s_prikazy
#!/bin/basha když má potom soubor práva x (spouštění), což provedete třeba takto:
chmod a+x mujsoubortak potom stačí napsat
./mujsoubora provede se vše co je v něm. Bez práv spuštění a bez toho
#!interpreter
bys ho musel spouštět třeba pomocí bash mujsoubor
.
Existuje spousta dalších interpreterů:
for cmd in `cat commands`; do /usr/bin/time -pao time.log $cmd done;
O bashi myslím tu byly nějaké seriály, tak se koukni.
Takto to samozřejmě nefunguje, protože se vystup rozdělí podle mezer a provádí se perl, program1.pl, perl, program2.pl ... Zkoušel jsem použít i uvozovky a apostrofy, ale nic z toho mi nepracovalo.Ha. to tam dřív nebylo, nebo su ještě rozespalej, ale možná vám pomůže i můj příspěvek.
sed 's:^:/usr/bin/time -pao time.log :' commands | shJinak na slova to rozdělí
`cat cmd`
(příspěvek do soutěže o nejzbytečnější cat?), po řádcích bys to mohl číst read nebo hrátkami s IFS.
xargs -l /usr/bin/time -pao time.log <commands
[tsunami@vodik]$ file /usr/bin/time
/usr/bin/time: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), stripped
[bash/ksh]$ /usr/bin/time [bash/ksh]$ time real 0m0.000s user 0m0.000s sys 0m0.000s [csh/tcsh]% /usr/bin/time [csh/tcsh]% time 0.003u 0.010s 0:23.87 0.0% 1192+1292k 0+0io 0pf+0w [sh]$ /usr/bin/time [sh]$ timeNejprve jsem si myslel, ze bash predava /usr/bin/time formatovaci string a parametr -p, ale zkuste si napsat
time -pao time.log
v bashi a dostanete chybu -ksh: -pao: command not found
, zatimco v sh probehne vse normalne.
$ find ${PATH//:/ } -name time -maxdepth 1 $
Tiskni
Sdílej: