Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Kedze pises po slovensky tak predpokladam, ze si Slovak (Cesi to dotiahli aspon k vyjadreniu euro-poslankyne a k sotu v spravach CT - zasa im mam co zavidiet).
Na Slovensku pis na Urad Priemyselneho Vlastnictva (link1 a link2). Pis Slovenskej informatickej spolocnosti, ktora sa vraj angazuje (ale asi malo) Pis europoslancom. Pis na Europe-Direct. Pis generalny statnemu radcovi, odbor zalezitosti EU, MH SR: p Zdenko Flat: <Flat at economy.gov.sk>. (Mimochodom priznal sa mi do mailu, ze bol na rokovani komisie v maji 2004). No a nakoniec pis do medii - mozno nie o SW patentoch, ale o skandalnom postupe europske komisie.
Ja som to urobil.
Story nekonci. Ak sa nemylim, tak posledny marcovy den poriada European Patent Office (EPO) informacny den v Europskom Parlamente. Domnievam sa preto, ze prinajmensom dovtedy mame cas dat o sebe vediet.
Mimochodom prave som dostal odpoved z Uradu priemyselneho vlastnictva SR na otazku ake a komu poskytli stanovisko k danej problematike. Nemam moc cas tomu dat formu, ale tu odpoved si mozete pozriet tu. Vecer si to este par krat precitam a skusim sa z toho vysomarit. Ale mam pocit, ze toho praveho, ktoreho treba presvedcit som uz nasiel.
v tomhle státě zjevně nepanuje demokracie. Ale pokusit se můžeme. ČR nemusí na směrnici přistoupit. Je to tedy naše věc.To sice nemusí, ale ta banda kret*nů co si říká vláda České republiky a poslanecká sněmovna je natolik a dobře zkorumpovaná a různými lobby ovlivněná (a ovlivnitelná), že bude skákat tak, jak páni z Bruselu budou pískat. Mírně OT: jen by mě zajímalo, jak to dopadne například s omezením výroby cukru ? Já myslím že nakonec si ho jako země, která byla tuším někde v první desítce výrobců cukru ještě budem dovážet ze "zpřátelených" zemí EU. EU je největší svi*árna co jsem kdy viděl a ač můj hlas v referendu byl NE (tudíž v podstatě neplatný), tak mě alespoň hřeje u srdce, že "já to nechtěl a teď si to vy, co jste v tom viděli samá pozitiva, vyžerte. já jsem alespoň tušil do čeho lezeme".
Tiskni
Sdílej: