Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
aoss
. Viz Na co se často ptáme: ALSA - II.
install snd-pcm modprobe -i snd-pcm ; modprobe snd-pcm-oss ; true install snd-seq modprobe -i snd-seq ; modprobe snd-seq-oss ; trueTo mi přijde jako totální blbost, protože při každém požadavku na snd-* se zavede nejen snd-*, ale i snd-*-oss. Oprav mě jestli se mýlím, ale snd-* tam podle mě nemá co dělat, protože to je původní oss. Mělo by tam být jen snd-*-oss, což je ta emulace. Nakonec jsem tam nechal jen to, co mi vygeneroval Alsaconf:
options snd device_mode=0666 alias snd-card-0 snd-intel8x0 alias sound-slot-0 snd-intel8x0To fungovalo bez problémů, až na Audacity (strašný sekanec) a Skype (nenašel žádné zvukové zařízení). Pokusil jsem se proto o experiment a povolil jsem jak to defaultní původní, tak tu věc od Alsaconfu. Fungovalo to asi při každém druhém spuštění. Z chybových hlášek jsem pochopil, že si kvůli tomu Alsa ukládá do asound.state stav nějakého kanálu, který ta zvukovka nemá a při restartu se pak tak zmate, že zvuk vůbec nejde. Zpočátku to fungovalo tak nějak náhodně dle počasí, ale dnes to přestalo fungovat úplně. Proto nezbylo než smazat asound.state a v modrobe.conf nechat výhradně tu Alsu. Pak se to dalo okamžitě do pořádku. 3) Pokud jde o aoss, Skype s ním bohužel vůbec nefunguje. Pokud nejsou zavedené explicitně všechny moduly snd-*-oss, neškrtne si ani Audacity. Jsou-li zavedené, pak Audacity sice konečně místo sekance zobrazí seznam vstupních zařízení, ale stejně nic nenahrává. Skype tvrdošijně trvá na svém a nic nenajde. 4) Je tu lepší řešení - emulátor artsdsp. Díky němu Skype najde a správně detekuje zařízení /dev/dsp, ale nenahrává z mikrofonu. Audacity nezobrazí žádná vstupní zařízení, ale /dev/dsp najde a umí přehrávat. Po dlouhém experimentování jsem zjistil, odkud se může nahrávat. Je to podivný kanál zvaný Capture, který je pro účely té emulace nějak provázaný s mikrofonem. To je ale hloupé ze dvou důvodů: Zaprvé, u kanálu od mikrofonu je lepší regulace, boosting, AGC a další věci. Zadruhé, zvuk jde přes Capture se spožděním. Jedině s tímto emulátorem a se zapnutým kanálem Capture jsem mohl nahrávat. To je trochu hloupé - představoval bych si, že mikrofon prostě nastavuju tam, kde se má nastavovat mikrofon... 5) Zkoušel jsem to doporučení z Ábíčka:
alias char-major-116 snd alias snd-card-0 snd-ovladač_vaší_karty alias char-major-14 soundcore alias sound-slot-0 snd-card-0 alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-ossZvuk fungoval, ale kdepak Skype a Audacity! Situace byla přesně stejná jako po aplikaci Alsaconf - skvělý výstup z aRts, ale kdo umí jen pcm/dsp, ten má problém. 6) Dál je v ábíčku doporučení:
pcm.dsp0 { type plug slave.pcm "dmix" }Takhel by měl vypadat ten konfigurační soubor, chci-li mít možnost mixovat i s aplikacemi pro dsp. Jenže co dělá ten plugin dmix? Nebude mi to kolidovat s aRts? 7) Jedna důležitá věc: Přes emulátor artsdsp mi přehrávání ve všech "oss/pcm/dsp" aplikacích funguje bezvadně. Chci jen jediné: Aby mi přes artsdsp šlo stejným způsobem i nahrávání, a to přes standardní mikrofonní kanál, žádnou oklikou. Lze to nějak zařídit? 8) Ještě na závěr zdůrazním: Když se mi náhodou podařilo rozběhnout podivnou kombinaci zmíněnou v bodě 2, fungovalo nahrávání i pro Skype přes standardní mikrofonní kanál. Tedy to lze. Teď jen zajistit, aby to byla emulace bez kolizí a divného chování...
Tiskni
Sdílej: