Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu dubnový souhrn novinek.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.17.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů, které mají být do produkčního prostředí zavedeny v průběhu května 2021.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
agpgart: Detected an Intel 830M Chipset. agpgart: Maximum main memory to use for agp memory: 439M agpgart: AGP aperture is 256M @ 0xd0000000, ale v logu xorg je
(WW) SAVAGE(0): Option "AGPMode" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "AGPFastWrite" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "EnablePageFlip" is not usedRychlost je sice výborná a přehrávání videa ve fullscreen (1400x1050) je i v nejšetřivějším módu vpohodě a žere málo CPU, ale připadá mi to divný. 3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ? 4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický. 5. Ten miniPCI slot je normální PCI slot ? Můžu z něj vyškubnout modem, který nepoužívám a strčit tam třeba (pochopitelně nějakou linuxem podporovanou) WiFi kartu ?
Z4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický.Nevím, jak to vypadá s aktuálními ThinkPady, ale podle mého stařešiny bych to viděl spíš jako vlastnost. Můj se chová naprosto stejně a to i ve Windows.
3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ?Tak tohle už jsem pořešil. Stačilo trochu myslet:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" Option "Protocol""Auto" Option "Device""/dev/psaux" Option "EmulateWheel""true" Option "EmulateWheelButton""2" Option "XAxisMapping""6 7" Option "YAxisMapping""4 5" Option "Emualte3Buttons""true" EndSectionTeď to skroluje do všech stran. Fantazie
Protocol "Autodetect,PS/2"proste prvne zkusit autodetect a pokud nic nenajde tak pouzit ps/2. Nevite nekdo, jestli neco takoveho funguje? Pak bys mel po problemu, stacilo by ti to nastavit stejne a pokud bys plugnul mys tak by ti jela a pokud bys chtel kolecko tak bys holt restnul Xka. Jo ale stejne by byl problem ten, ze bys nesmel pouzit ukazovadlo v notasu, pac to se pri IMPS/2 zase zblazni... Jak rikam, seriova mys holt byla jednodusi reseni. IMHO ti AGP jede, akorat ho asi neumi pouzit Savage ovladac. S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA? Zkousel jsi posledni savage ovladace z dri.sf.net? Pripadne jeste vyzkousej ty ovladace co nedavno uvolnila via, jestli nebudou nahodou fungovat.
Take jsem se smiril s PCMCIA sitovkou a wifi.Casem o nejake PCMCIA wifine uvazuju, tak by me jen zajimalo, proc ten smutek? V cem to je horsi oproti MiniPCI?
S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA?Mne ji lspcia hlasi jako: S3 Inc. SuperSavage IX/C SDR (rev 05).
Tiskni
Sdílej: