GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »agpgart: Detected an Intel 830M Chipset. agpgart: Maximum main memory to use for agp memory: 439M agpgart: AGP aperture is 256M @ 0xd0000000, ale v logu xorg je
(WW) SAVAGE(0): Option "AGPMode" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "AGPFastWrite" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "EnablePageFlip" is not usedRychlost je sice výborná a přehrávání videa ve fullscreen (1400x1050) je i v nejšetřivějším módu vpohodě a žere málo CPU, ale připadá mi to divný. 3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ? 4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický. 5. Ten miniPCI slot je normální PCI slot ? Můžu z něj vyškubnout modem, který nepoužívám a strčit tam třeba (pochopitelně nějakou linuxem podporovanou) WiFi kartu ?
Z4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický.Nevím, jak to vypadá s aktuálními ThinkPady, ale podle mého stařešiny bych to viděl spíš jako vlastnost. Můj se chová naprosto stejně a to i ve Windows.
3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ?Tak tohle už jsem pořešil. Stačilo trochu myslet:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" Option "Protocol""Auto" Option "Device""/dev/psaux" Option "EmulateWheel""true" Option "EmulateWheelButton""2" Option "XAxisMapping""6 7" Option "YAxisMapping""4 5" Option "Emualte3Buttons""true" EndSectionTeď to skroluje do všech stran. Fantazie
Protocol "Autodetect,PS/2"proste prvne zkusit autodetect a pokud nic nenajde tak pouzit ps/2. Nevite nekdo, jestli neco takoveho funguje? Pak bys mel po problemu, stacilo by ti to nastavit stejne a pokud bys plugnul mys tak by ti jela a pokud bys chtel kolecko tak bys holt restnul Xka. Jo ale stejne by byl problem ten, ze bys nesmel pouzit ukazovadlo v notasu, pac to se pri IMPS/2 zase zblazni... Jak rikam, seriova mys holt byla jednodusi reseni. IMHO ti AGP jede, akorat ho asi neumi pouzit Savage ovladac. S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA? Zkousel jsi posledni savage ovladace z dri.sf.net? Pripadne jeste vyzkousej ty ovladace co nedavno uvolnila via, jestli nebudou nahodou fungovat.
Take jsem se smiril s PCMCIA sitovkou a wifi.Casem o nejake PCMCIA wifine uvazuju, tak by me jen zajimalo, proc ten smutek? V cem to je horsi oproti MiniPCI?
S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA?Mne ji lspcia hlasi jako: S3 Inc. SuperSavage IX/C SDR (rev 05).
Tiskni
Sdílej: