Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
agpgart: Detected an Intel 830M Chipset. agpgart: Maximum main memory to use for agp memory: 439M agpgart: AGP aperture is 256M @ 0xd0000000, ale v logu xorg je
(WW) SAVAGE(0): Option "AGPMode" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "AGPFastWrite" is not used (WW) SAVAGE(0): Option "EnablePageFlip" is not usedRychlost je sice výborná a přehrávání videa ve fullscreen (1400x1050) je i v nejšetřivějším módu vpohodě a žere málo CPU, ale připadá mi to divný. 3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ? 4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický. 5. Ten miniPCI slot je normální PCI slot ? Můžu z něj vyškubnout modem, který nepoužívám a strčit tam třeba (pochopitelně nějakou linuxem podporovanou) WiFi kartu ?
Z4. Používám port replikátor s externí klávesnicí a myší a když v biosu zapnu, že ponitstick má zůstat aktivní i při připojené myši, tak sice funguje obojí, ale na myši nejde kolečko. Pokud to vypnu, tak všechno funguje OK. Ale znamená to rebootnout pokaždé, když strkám book do replikátoru a naopak, což je dost nepraktický.Nevím, jak to vypadá s aktuálními ThinkPady, ale podle mého stařešiny bych to viděl spíš jako vlastnost. Můj se chová naprosto stejně a to i ve Windows.
3. Modré tlačítko se chová jako třetí tlačítko myši. Jak ho přinutit k tomu, aby se přes něj dalo skrolovat pomocí pointsticku ?Tak tohle už jsem pořešil. Stačilo trochu myslet:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" Option "Protocol""Auto" Option "Device""/dev/psaux" Option "EmulateWheel""true" Option "EmulateWheelButton""2" Option "XAxisMapping""6 7" Option "YAxisMapping""4 5" Option "Emualte3Buttons""true" EndSectionTeď to skroluje do všech stran. Fantazie
Protocol "Autodetect,PS/2"proste prvne zkusit autodetect a pokud nic nenajde tak pouzit ps/2. Nevite nekdo, jestli neco takoveho funguje? Pak bys mel po problemu, stacilo by ti to nastavit stejne a pokud bys plugnul mys tak by ti jela a pokud bys chtel kolecko tak bys holt restnul Xka. Jo ale stejne by byl problem ten, ze bys nesmel pouzit ukazovadlo v notasu, pac to se pri IMPS/2 zase zblazni... Jak rikam, seriova mys holt byla jednodusi reseni. IMHO ti AGP jede, akorat ho asi neumi pouzit Savage ovladac. S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA? Zkousel jsi posledni savage ovladace z dri.sf.net? Pripadne jeste vyzkousej ty ovladace co nedavno uvolnila via, jestli nebudou nahodou fungovat.
Take jsem se smiril s PCMCIA sitovkou a wifi.Casem o nejake PCMCIA wifine uvazuju, tak by me jen zajimalo, proc ten smutek? V cem to je horsi oproti MiniPCI?
S tou grafikou, to je savage od s3 nebo uprava VIA?Mne ji lspcia hlasi jako: S3 Inc. SuperSavage IX/C SDR (rev 05).
Tiskni
Sdílej: