Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
... na novy SW v RPM si pekne pockas, viz. KDE3.4. Asi nejrychlejsi a nejlepsi je Gentoo.Gentoo? fakt? -
# emerge-webrsync Fetching most recent snapshot Attempting to fetch file dated: 20050521 --- No md5sum present on the mirror. (Not yet available.) Attempting to fetch file dated: 20050520 ... # ll /etc/make.profile lrwxrwxrwx 1 root root 50 dub 17 01:16 /etc/make.profile -> ../usr/portage/profiles/default-linux/amd64/2005.0 # emerge -pv kde These are the packages that I would merge, in order: Calculating dependencies ...done! [ebuild NS ] kde-base/kdelibs-3.3.2-r9 +alsa -arts +cups -debug -doc +ipv6 +kdeenablefinal -kerberos -ldap -spell +ssl +tiff -xinerama 15,257 kB ... [ebuild N ] kde-base/kde-3.3.2 0 kB Total size of downloads: 127,048 kBhmmm ... tak kdepak to KDE 3.4 máme? copak asi dělám blbě? p.s. KDE 3.4 na MDA v pohodě používám (stejně jako na Gentoo
p.s. KDE 3.4 na MDA v pohodě používám (stejně jako na GentooZe se tobe neobjevily nevychytane chyby neznamena, ze tam nejsou. Napr. mne se na jedne instalaci kousl kdebase-startkde s Gnome 2.10 - nevim uz ted, kde presne byla chyba (uz je opravena), ale Gnome prevzalo kontrolu nad menu, stejne tak byla chyba v KUser atd. atd. Opravdu by me zajimalo, jestli ta distra, ktera zaradila 3.4 do stable, maji tyhle veci vyresene, pochopitelne se ty chyby objevuji hlavne v ne tak casto pouzivanych konfiguracich. Jestli ma "stable" mit vubec nejaky vyznam, tak hovori jedine pro gentoo, ze 3.4 jeste neni uplne uvolnene. Zvlast kdyz vubec neni problem v instalaci verze testing, jak dokazuji snad vsichni gentooisti, co uz davno kde 3.4 maji (a hlasi ty chyby).)
Ze se tobe neobjevily nevychytane chyby neznamena, ze tam nejsou.to je mi jasné; btw, na MDA s KDE 3.4 od Thace mi například nejde spustit kpat, chybí mu nějaká knihovna - ale to není chyba, co by mě trápila
Jestli ma "stable" mit vubec nejaky vyznam, tak hovori jedine pro gentoo, ze 3.4 jeste neni uplne uvolnene.ano, souhlas - já jsem pouze reagoval na toho experta, kterému vadí čekání na balíky v MDA a jako příklad uvede distro, kde jím jmenovaný balík v požadované nové verzi také ještě není (resp. není stable, můžu sice jít do ~arch, ale pro MDA si KDE 3.4 také mohu stáhnout z Cookeru či odjinud)
Pojdmě řešit přepínání plochJo - prepinas to uplne blbe.
Už to zase začíná...Protoze tu evidentne chybi clanecek pod tim o distribucich linuxu (btw uz desne zastaraleho) s titulkem: Jake distro si vybrat? Musi to byt videt, nestaci schovat do clanku, malo lidi precte neco dal nez do pulky.Tento týden ale teprve poprvé, ne?
Protoze tu evidentne chybi clanecekAha, tak sorry, nechybi, jen ma blbou upoutavku. Pojmenujte to tim podtitulkem: Ktere distro je nejlepsi? Hned to jdu navrhnout.
Tiskni
Sdílej: