Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
ty si ten povestny picus ktory nic nevie
Z tveho profilu:
otázky ve fóru (13)
komentovaných diskusí (20)
Nehodi se to spis na tebe? Takze priste radsi STFU.
O sparc nic nevim takze podle tebe budu nejspis "picus co nic nevie", nicmene po zadani sparc making bootable cd do Googlu mi jako ctvrty odkaz vylezlo tohle, coz je step-by-step postup jak vytvorit bootovaci CD pro sparc.
Nicmene to ze jsi zadal otazku o sparc z tebe IMHO nedela experta. Hezka je taky otazka na prepinani klavesnice v X... Nechci hodnotit kdo co vi a co ne, protoze ja sam vim dost malo, ale hlavni je podle me pristup. Ten by si mel asi trosku zmenit.
To su otazocky mojho kolegu z prace,ktory pristupuje na abclinuxu z mojho konta.Takze nie vsetky otazky pod mojim nickom su naozaj moje.Tu ide skor o princip.Taketo otazky sa tu riesia kazdu chvilu.Ide skor o to,ze pre takychto ludi je pohodlnejsie polozit dotaz do konferencie ako si nieco nastudovat sam.Vidim to aj na mojich kolegoch v praci.Furt sa pytaju na nejake uplne sprostosti.Ten moj v kancli je dokonca lenivy prepnut sa na vlastne konto a tak ked si natuka www.abclinuxu.cz je rovno prihlaseny na moje konto a kludne si ho pouziva.Lenivost prveho formatu.Panebože a proč si necháš lézd do svého konta ? Pokud si to necháš tak je to tvoje blbost že se někdo vydává za tebe. (Něco jiného je jak by se na tvé konto vloupal.) Proč potom ty konta tam máte to si rovnou pořiďte windows tam žádné konta nepotřebujete a můžete si mazat navzájem data. A jinak je to částečně i tvoje chyba přece když na tom PC nedělám tak se odhlásím a nikdo mi tam nemůže lést potom přes mé konto když nemá heslo, případně se ta konzole dá zamknout a potom při obnovení to zase chce heslo a když to budete dělat tak se naučí nakonec používat svoje vlastní konto. Jinak i já jsem měl na návštěvě kamaráda a chtěl na internet a tak jenom na ten den jsem mu tam zaridil jeho vlastní konto už jenom pro to aby mě něco nesmazal sice jsem ho tam musel přihlásit sám a ukázat mu mozillu ale pak už si hrál sám a já jsem u toho nemusel být a nemusel ho sledovat jak nevědomky maže moje data, na konci jsem mu já prošel jeho home a data co si nastahoval jsem mu vypálil na CD a smazal účet a bylo zameteno.
Documentation/Changes
ve zdrojacich jadra. Kompilace jadra je kompilace jako jakakoliv jina, az na to ze pri ni musis dodrzet urcity postup, ale jinak verze kompilovaneho a stavajiciho jadra spolu vubec nesouvisi.
/lib/modules/`uname -r`
a ty nové moduly nepůjdou do starého jádra natáhnout make modules_install
a rebootem, není zase tak vysoká…
Tiskni
Sdílej: