Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
aneb Kategorizace špatných titulků. Natočeno podle skutečné události.
Pár ukázek, jak nemá vypadat titulek ve fóru. Viz také thread mnozstvi diskusnich for.Pokud něco nefunguje, tak to většinou vypíše nějakou chybu. Co nefunguje a jakou chybu to vypisuje, to tazatel hned neprozradí, aby to čtenáři neměli tak jednoduché. Takže až někdo bude mít ten samý problém, uvidí ve vyhledávání něco takového:
Poslední dva aspoň napsali, že ta hláška nějak souvisí s jádrem.
Drtivá většina Free sw projektů používá Autoconf nebo nějakou jeho napodobeninu, takže titulek "./configure" čtenáře hezky uvede do obrazu...
Zejména poslední vsadil na stručnost.
Poslední kategorie už nejsou úplní tajnůstkáři, takový titulek "Samba" dává tušit, že se jedná o cosi se Sambou a ne s Emacsem, ke správnému titulku to má ale pořád daleko.
A tak dál a tak podobně, pokud máte nějaký "oblíbený" druh subjectů, napište ho do diskuse.
Tiskni
Sdílej:
linux@linux.cz
: pod titulkem Magorina magoracka.. poslal velmi mlhavý dotaz, pak nechal ostatní, aby zkusili hádat, v čem tak asi mohl být problém a včera večer odměnil všechny, kdo se mu přesto pokusili pomoci, tímto textem:
nikdy jsem si nedelal iluze o kvalite teto konference, ale tohle fakt nema cenu. Takze uz nic nepiste.. Mimochodem pro ty chytroliny kteri objevili ze unix je case sensitive, problem je ve features PHP.. racte nastudovat.