Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Je nejaky zpusob, jak si tam neco zajistit sam, aniz bych k tomu potreboval navody tady na internetu?Potíž je v tom, že jak Linux (myšleno tím "holé" jádro), tak OS GNU/Linux (myšleny různé distribuce) z 99% na internetu de facto vznikl(y), tudíž je předpoklad, že na internetu bude také nejvíce dostupných a aktuálních informací. Slovo "aktuálních" jsem zvýraznil záměrně, neboť obojí (jádro i distribuce) se poměrně rychle vyvíjí a řekněme že rok stará kniha ( například Linux a hardware ) nebude obsahovat aktuální informace. Jinak distribuce sami o sobě obsahují dostatek dokumentace například v adresáři /usr/share/doc , dále obsahují manuálové stránky a info stránky. Pro prohlížení manuálových a info stránek je dobré (nikoliv nezbytné) mít v systému nainstalován prográmek pinfo - je to trošku komfortnější náhrada za klasické programy man a info.
lsmod
, nebo instalaci dokončit a pročíst si obsah /etc
, zejména pak modules.conf
/modprobe.conf
.make menuconfig
. Pro doplnění informaci lze vzít za vděk informacemi z /proc/pci
, nebo použít výpisy programů lspci
, lsusb
atd.Nejspíše bez internetu se neobejdete. Ale pokud jste začátečník, bylo by dobré si zakoupit nějaké distro s knížkou, kde většinou jsou základy linuxu a rozdíly o proti windows trochu popsány. Pokud si seženete jen CD nebo DVD s instalací, tak se také nic neděje, protože se Linux na Váš počítač nainstaluje. Pokud je Váš comp tedy sestaven, jak zde již někdo uvedl a hrozně se mi ten termín líbí, "ne z exotických komponentů".
Ovšem problém ovladačů různých zařízení (interní modemy, wifi karty, adsl modemy, čtečky karet atd.) je spíš problém výrobců těchto zařízení, pro které je zatěžko tyto drivery pro linux napsat, nebo dokonce nejsou ochotni poskytnout informace, aby někdo za ně ty drivery mohl napsat. Je pravdou, že spousta výrobců si již toto uvědomilo a podpora linuxu u nich je.(třeba NVIDIA).
Ještě, pokud se dostanete k internetu, zde odkaz, kde získáte nějakou představu o podporovaném HW. Hardware
Tiskni
Sdílej: