Čínská distribuce Deepin byla v dosavadních vydáních založená na Debianu (dříve Ubuntu) a přidávala především vlastní desktopové prostředí. To se mění s chystaným vydáním v23, s nímž se distribuce osamostatňuje a přidává vlastní balíčkovací systém Linglong či transakční systémové aktualizace.
Martijn Braam na svém blogu rozepsal, proč odešel z PINE64 stojící za telefony PinePhone: "Nesouhlasil jsem s koncem komunitních edicí. Dnes se PinePhone dodává pouze s distribucí Manjaro. PINE64 se tak stará pouze o Manjaro a vývojáře Manjara nezajímají jiné distribuce. Toto už není komunita, která naslouchá vývojářům softwaru. Jako zástupce postmarketOS nemám žádný důvod, abych byl přímo zapojen do PINE64, pokud jediné, na čem záleží, jsou názory Manjara."
LCARS Desktop Environment, zkráceně lcarsde, je desktopové prostředí přinášející na linuxový desktop rozhraní LCARS ze Star Treku. Představení na YouTube na kanálu Chris Titus Tech. Autorem prostředí je Andreas Tennert
Canonical a Microsoft oznámili spolupráci na podpoře .NET 6 v Ubuntu. V Ubuntu 22.04 LTS lze .NET 6 jednoduše nainstalovat pomocí "apt install dotnet6". K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps.
Debian slaví 29 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Nadace UBports oznámila podporu Ubuntu Touch pro Fairphone 4 v UBports instalátoru. Tato verze je založena na Halium 11.
Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
chmod 644 <skript.sh>
nastavíš právo ke spouštění. Následujícím příkazem se spustí xterm a v něm příslušný skript.
xterm -e </home/mir/skript.sh>
Schovat si to pod nějakou ikonku už zvládneš, ne?
chmod +x soubor
abys mohl scripty spouštět, ale konsole se neotevře (jestli to není v tom scriptu)
konsole -e /path/to/your_script
Podle okolností se může hodit ještě --noclose
, případně --nomenubar
#!/bin/sh
sh
v /bin
pravděpodobně bude symlink na /bin/bash
/bin/sh
(zjistí to podle argv[0]
) tak běží v kompatibily módu a chová se jako sh
. Bohužel i mezi jednotlivými verzemi sh
jsou rozdíly. Stačí si vyzkoušet skript využívající bash pole. Pokud ten sám skript pod tím samým bashem spustíte přes symlink /bin/sh
, tak vám fungovat nebude. Stejně tak nebude fungovat Process Substitution (<()
a >()
). Bohužel v bash(1) se o tom co funguje a co ne člověk nedočte prakticky nic a na některých systémech je bohužel i sh(1) pouze symlink na bash(1). Naštěstí se dá sh(1) najít na internetu.
Samozřejmě, a viz výše, už to funguje.Díky tý změně a asociaci mir souboru?
konsole
a v něm se spustil ten skript.
že podle názorů některých je Suse, Mandriva (a nedej přírodo Linspire) moc "windowsoidní" - a vlastně to snad ani není Linux ...Na to nesmis dat. Kazda distribuce je takova jakou si ji udelas a to ze to nekdo nechape je jeho problem. Pro me treba neni zadna klikaci.
Tiskni
Sdílej: