Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
chmod 644 <skript.sh>
nastavíš právo ke spouštění. Následujícím příkazem se spustí xterm a v něm příslušný skript.
xterm -e </home/mir/skript.sh>
Schovat si to pod nějakou ikonku už zvládneš, ne?
chmod +x soubor
abys mohl scripty spouštět, ale konsole se neotevře (jestli to není v tom scriptu)
konsole -e /path/to/your_script
Podle okolností se může hodit ještě --noclose
, případně --nomenubar
#!/bin/sh
sh
v /bin
pravděpodobně bude symlink na /bin/bash
/bin/sh
(zjistí to podle argv[0]
) tak běží v kompatibily módu a chová se jako sh
. Bohužel i mezi jednotlivými verzemi sh
jsou rozdíly. Stačí si vyzkoušet skript využívající bash pole. Pokud ten sám skript pod tím samým bashem spustíte přes symlink /bin/sh
, tak vám fungovat nebude. Stejně tak nebude fungovat Process Substitution (<()
a >()
). Bohužel v bash(1) se o tom co funguje a co ne člověk nedočte prakticky nic a na některých systémech je bohužel i sh(1) pouze symlink na bash(1). Naštěstí se dá sh(1) najít na internetu.
Samozřejmě, a viz výše, už to funguje.Díky tý změně a asociaci mir souboru?
konsole
a v něm se spustil ten skript.
že podle názorů některých je Suse, Mandriva (a nedej přírodo Linspire) moc "windowsoidní" - a vlastně to snad ani není Linux ...Na to nesmis dat. Kazda distribuce je takova jakou si ji udelas a to ze to nekdo nechape je jeho problem. Pro me treba neni zadna klikaci.
Tiskni
Sdílej: