Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
chmod 644 <skript.sh>
nastavíš právo ke spouštění. Následujícím příkazem se spustí xterm a v něm příslušný skript.
xterm -e </home/mir/skript.sh>
Schovat si to pod nějakou ikonku už zvládneš, ne?
chmod +x soubor
abys mohl scripty spouštět, ale konsole se neotevře (jestli to není v tom scriptu)
konsole -e /path/to/your_script
Podle okolností se může hodit ještě --noclose
, případně --nomenubar
#!/bin/sh
sh
v /bin
pravděpodobně bude symlink na /bin/bash
/bin/sh
(zjistí to podle argv[0]
) tak běží v kompatibily módu a chová se jako sh
. Bohužel i mezi jednotlivými verzemi sh
jsou rozdíly. Stačí si vyzkoušet skript využívající bash pole. Pokud ten sám skript pod tím samým bashem spustíte přes symlink /bin/sh
, tak vám fungovat nebude. Stejně tak nebude fungovat Process Substitution (<()
a >()
). Bohužel v bash(1) se o tom co funguje a co ne člověk nedočte prakticky nic a na některých systémech je bohužel i sh(1) pouze symlink na bash(1). Naštěstí se dá sh(1) najít na internetu.
Samozřejmě, a viz výše, už to funguje.Díky tý změně a asociaci mir souboru?
konsole
a v něm se spustil ten skript.
že podle názorů některých je Suse, Mandriva (a nedej přírodo Linspire) moc "windowsoidní" - a vlastně to snad ani není Linux ...Na to nesmis dat. Kazda distribuce je takova jakou si ji udelas a to ze to nekdo nechape je jeho problem. Pro me treba neni zadna klikaci.
Tiskni
Sdílej: