GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »A na konec nabídka. Pokud se najde někdo z Ostravy a s Linuxem nemá absolutně problém a chce si vydělat při pomoci na zprovoznění celé sítě a následné údržby, můžeme se domluvit. Můj email je - m.hruby@financujeme.czNa toto je tady "sekce" práce. Vůbec nepíšete jaká je konfigurace hardware... A křišťálová koule mlčí
Rozhodně bych se těch Windows 98 nezbavoval (zvláště, když na ně máte licence). Při dané konfiguraci (předpokládám, že ony repasované PC nebudou s procesorem s frekvencí někde okolo 2GHz) je IMHO nejlepší zvolit právě windows 98 bootované ze síťového disku. Stejně to například funguje na FEL ČVUT, kde jsou takto jako stanice pentia 133MHz! a Internet Explorer je zde přesto znatelně rychlejší, než firefox na PC s LINUXem a procesorem okolo 1GHz...
Navíc bych si dovolil tvrdit, že se stále bez IE neobejdete, protože například některé bankovní ústavy (ale i jiné, například státní instituce) stále jiný prohlížeč než IE nepodporují. A Vy si asi těžko můžete dovolit přesvědčovat Vašeho zákazníka, ať kvůli Vaší internetové kavárně změní banku...
Server, který budete k provozu takovéto síťe potřebovat nemusí být žádné "dělo" (na rozdíl od řešení založených na X serveru a "tenkých" klientech) a siť stačí obyčejný 100Mb ethernet. Podmínkou je ovšem dostatečně velká operační paměť na stanicích (256MB).
A konečně, výběr distribuce na server bych nechal na správci serveru/síťe. Možnosti všech běžných distribucí jsou pro daný účel zcela totožné.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
A mam pocit, ze jsem nekde cetl, ze se da, aby se neukladaly zmeny provedene na plose atd..Na tohle bych doporucil KDE a kiosktool, ted uz je to celkem pouzitelne klikadlo a nastavit (zakazat) se tam da spousta veci, vcetne zakazu menit menu, panel a plochu. Cca pred rokem a pul jsem to musel delat bohuzel rucne a byl to neuveritelny porod.
Pochlubte se , kolik lidí z Vás co to čtou zná nějakou Icafe kde běží linuxy ? Byla by to docela dobrá anketka jak se to po těch letech vše vyvinulo či zaniklo ..
Pokud někdo takovu Icafe znáte tak třeba napište jaké distro tam běželo či případně jaký windows manager ...
Tiskni
Sdílej: