Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
#include malloc.h #include stdio.h #include stdlib.h typedef struct { char meno[10]; char priez[20]; int oscislo; char znamka; } STUD; void vlozStud(int *pocet) { (*pocet)++; } int main() { int pocet; char vyber; pocet=0; STUD *student; student=(STUD *) malloc(1*sizeof(student)); printf("%d\n",pocet); while (vyber!='x') { scanf("%s",&vyber); if(vyber=='b') vlozStud(&pocet); printf("%d",pocet); } printf("%d",pocet); return (0); }
<
' a '>
'? Pro ty línější nabízím pomůcku, kterou jsem kdysi vyrobil kvůli starému redakčnímu systému Intervalu, ale hodí se i zde.
Snažíš se zapsat řetězec na místo znaku. I když z klávesnice zadáš jenom "b", tak funkce scanf("%s", &vyber)
na adresu &vyber uloží "b\0" (C-čkové řetězce jsou zakončeny znakem "\0"). A ten nulovej znak přepíše něco, co už nepatří k tomu charu. (V tvém případě proměnnou pocet)
To, že na windows to funguje je způsobený pravděpodobně "zarovnávánim" proměných v paměti, který provádí překladač - zapisuješ někam, kde by stejně nic nebylo.
scanf("%s",&vyber);
Tak takové věci si raději hodně rychle odvykněte. Termín buffer overflow už jste slyšel? Tohle by byla sebevražda i kdyby proměnná vyber
nebyla typu char
.
char
a na místo, kam ukazuje, zkopírujete zadaný řetězec. Takže prvním znakem naplníte tu proměnnou a zbytkem přepíšete pár bytů za ním. Když budete mít štěstí, bude to pár jiných proměnných. Když ne, mohou se začít dít podivuhodné věci… V případě tazatele to zřejmě odnesla proměnná pocet
, která se nacházela na zásobníku hned nad vyber
.
scanf()
. Bez toho to nepůjde a pokud si toto nastudujete, bude vám hned jasné, v čem je problém. Fórum vám může pomoci s konkrétním problémem, ale základy jazyka si musíte nastudovat sám.
char *vyber;No a když je to takhle inicializováno, tak je potřeba paměť naalokovat
int N = 20; vyber = (char *) malloc (N * sizeof(char));a po použití uvolnit
free(vyber);Přičemž NIKDY nepoužívej scanf() tak jak jsi to zapsal. Když už to mermomocí musíš napsat právě takto, tak aspoň
scanf ("%19s", vyber);Abys omezil možnost buffer-overflow.
#include<string.h> #include<stdio.h> #include<stdlib.h> typedef struct { char meno[10]; char priez[20]; int oscislo; char znamka; } STUD; void vlozStud(int *pocet) { (*pocet)++; } int main() { int pocet, N = 20; char *vyber; STUD *student; pocet=0; student=(STUD *) malloc(1*sizeof(student)); vyber = (char *) malloc(N*sizeof(char)); printf("%d\n",pocet); while(1){ scanf("%19s", vyber); if (!strcmp(vyber, "x")) break; if (!strcmp(vyber, "b")) vlozStud(&pocet); printf("%d",pocet); } printf("%d",pocet); free(student); free(vyber); return (0); }(Chtěl jsem napsat ten program slušněji, ale to už bych ho příliš měnil.)
Nebo zkuste mezi
int pocet;
char vyber;
vložit nějakou proměnou, kterou dále v programu nijak nepoužijete (doufám, že ji kompilátor bez optimalizace nevyhodí, pokud ano, tak ji nějak nesmyslně použijte, aby zůstala v tom programu zachována). A spusťte program pod linuxem a zadejte jedno písmenko a program najednou bude chodit v pořádku.
Tiskni
Sdílej: