Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
#include malloc.h #include stdio.h #include stdlib.h typedef struct { char meno[10]; char priez[20]; int oscislo; char znamka; } STUD; void vlozStud(int *pocet) { (*pocet)++; } int main() { int pocet; char vyber; pocet=0; STUD *student; student=(STUD *) malloc(1*sizeof(student)); printf("%d\n",pocet); while (vyber!='x') { scanf("%s",&vyber); if(vyber=='b') vlozStud(&pocet); printf("%d",pocet); } printf("%d",pocet); return (0); }
<
' a '>
'? Pro ty línější nabízím pomůcku, kterou jsem kdysi vyrobil kvůli starému redakčnímu systému Intervalu, ale hodí se i zde.
Snažíš se zapsat řetězec na místo znaku. I když z klávesnice zadáš jenom "b", tak funkce scanf("%s", &vyber)
na adresu &vyber uloží "b\0" (C-čkové řetězce jsou zakončeny znakem "\0"). A ten nulovej znak přepíše něco, co už nepatří k tomu charu. (V tvém případě proměnnou pocet)
To, že na windows to funguje je způsobený pravděpodobně "zarovnávánim" proměných v paměti, který provádí překladač - zapisuješ někam, kde by stejně nic nebylo.
scanf("%s",&vyber);
Tak takové věci si raději hodně rychle odvykněte. Termín buffer overflow už jste slyšel? Tohle by byla sebevražda i kdyby proměnná vyber
nebyla typu char
.
char
a na místo, kam ukazuje, zkopírujete zadaný řetězec. Takže prvním znakem naplníte tu proměnnou a zbytkem přepíšete pár bytů za ním. Když budete mít štěstí, bude to pár jiných proměnných. Když ne, mohou se začít dít podivuhodné věci… V případě tazatele to zřejmě odnesla proměnná pocet
, která se nacházela na zásobníku hned nad vyber
.
scanf()
. Bez toho to nepůjde a pokud si toto nastudujete, bude vám hned jasné, v čem je problém. Fórum vám může pomoci s konkrétním problémem, ale základy jazyka si musíte nastudovat sám.
char *vyber;No a když je to takhle inicializováno, tak je potřeba paměť naalokovat
int N = 20; vyber = (char *) malloc (N * sizeof(char));a po použití uvolnit
free(vyber);Přičemž NIKDY nepoužívej scanf() tak jak jsi to zapsal. Když už to mermomocí musíš napsat právě takto, tak aspoň
scanf ("%19s", vyber);Abys omezil možnost buffer-overflow.
#include<string.h> #include<stdio.h> #include<stdlib.h> typedef struct { char meno[10]; char priez[20]; int oscislo; char znamka; } STUD; void vlozStud(int *pocet) { (*pocet)++; } int main() { int pocet, N = 20; char *vyber; STUD *student; pocet=0; student=(STUD *) malloc(1*sizeof(student)); vyber = (char *) malloc(N*sizeof(char)); printf("%d\n",pocet); while(1){ scanf("%19s", vyber); if (!strcmp(vyber, "x")) break; if (!strcmp(vyber, "b")) vlozStud(&pocet); printf("%d",pocet); } printf("%d",pocet); free(student); free(vyber); return (0); }(Chtěl jsem napsat ten program slušněji, ale to už bych ho příliš měnil.)
Nebo zkuste mezi
int pocet;
char vyber;
vložit nějakou proměnou, kterou dále v programu nijak nepoužijete (doufám, že ji kompilátor bez optimalizace nevyhodí, pokud ano, tak ji nějak nesmyslně použijte, aby zůstala v tom programu zachována). A spusťte program pod linuxem a zadejte jedno písmenko a program najednou bude chodit v pořádku.
Tiskni
Sdílej: