O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Čo sa týka jazyka, naučiť sa všetky Odporúčam poradie perl, php, python, ruby (podľa príbuznosti s C-ckom). Btw, abclinuxu.cz je v Jave
Do jiných jazyků jsem se nepouštěl, protože je pro svoji práci efektivně nevyužiji.
S týmto názorom si dovolím polemizovať
Každý jazyk je unikátny, či už "natívnou" efektivitou/efektnosťou riešení jednej skupiny problémov, alebo opakom v inej skupine. Znalosť jazyka (v mojom chápaní) je znalosť postupov, jednotlivých výhod i nevýhod. V praxi to znamená, že do jazyka, ktorý používate, importujete dobré postupy z iných jazykov, a tým sa vaša práca stáva efektívnejšou.
Pokud chceš programovat pro web tak by jsi měl zvolit i web framework. To Ti možná zjednoduší výběr jazyka. Naučit se nový jazyk není obvykle tak hrozné jako proniknout do houštiny jeho knihoven a standarních vzorů pro vytváření aplikací.
Doporučuju se podívat například na Ruby On Rails framework. Kde je použito hodně dobrých a pokročilých vzorů pro applikace.
Hodně business věcí se dělá v Javě kvůli snadné udržovatelnosti kódu a dobrým knihovnám (Hibernate,J2EE)
IMHO si myslím, že pokud chápeš princip objektů a toho jak zásadně se liší objekty v C++ a Jave, tak je to jedno který z jazyků si zvolíš. Pokuď Ti tento rozdíl není jasný, začal bych asi u objective C, který se Ti bude dobře chápat vzhedem ke znalosti C a C++ a umožní Ti pochopit tyto dva odlišné přístupy.
... mam solidni zaklady ... a javy (no s tou to tak slavny neni ...Kazdopadne si na spravnej ceste.
Tiskni
Sdílej: