Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prosím předem omluvte velkou velikost tohot příspěvku, ale potřeboval bych poradit jak mám udělat, aby jména a měsíce byla do scriptu načítána za externího souboru. Případně zaslu celý skript. Předem moc krát děkuji.
ICQ 470 869 857
help source
.
cat jmeno_souboru | while read RADEK; do # zpracovani nacteneho radku ze souboru echo ">>${RADEK}<<" done
---soubor--- zaznam 1 jmeno Jarda prijmeni Novak mesic Leden konec zaznam 2 jmeno Bohuslav prijmeni Martinu mesic Brezen konec zaznam 3 jmeno Atd prijmeni Bla mesic zadny konec ---soubor---Pak si udelam ty 4 funkce
zaznam, jmeno, prijmeni, mesic a konec
(at uz delaji s daty cokoli) a do scriptu pak staci ten soubor jen sourcnout.. Davam to sem jen na ukazku jak se da udelat jednoduchy zaznamovy soubor s bashi ;)
soubor je umístěn:
http://sweb.cz/xDanxk/svatek1
A potřeboval bych aby jmena mesíců a lidí byla načítana z externího souboru,
aby script mohl být pužitelný pro cizojazičný kalendář.
Předem mockrát díky
soubor_mesice="mesice.cz" soubor_data="data.cz"Funkcia mesice() bude
function mesice() { local IFS IFS=$'\n' mesic=($(cat $soubor_mesice)) echo "${mesic[$1-1]}" }alebo
function mesice() { mesic=($(cat $soubor_mesice)) echo "${mesic[$1-1]}" }(to závisí od toho, či majú byť mená mesiacov na nových riadkoch, alebo budú v jednom riadku oddelené medzerou). Ak by sa tá funkcia mala volať viackrát, bolo by lepšie, keby sa ten riadok
mesic=($(cat $soubor_mesice))
dal s tej funkcie von (aby sa ten súbor načítal iba raz).
Nakoniec sa upraví riadokdata="$(cat $soubor_data)"
Pochopil jsem te dobre? muzes se mi na to jeste podivat? Predem diky.
http://www.sweb.cz/xdanxk/
soubor_data="soubor_data.cz" soubor_mesice="soubor_mesice.cz"(pridal som tam príponu cz, takže bude treba tie dátové súbory premenovať [prípadne tie prípony odstrániť]). Alebo sa vytvorí ešte jedna premenná, napr. jazyk. Do nej sa potom dá napr. "cz", "sk"... Potom by sa premenné s menami upravili
soubor_data="soubor_data." soubor_mesice="soubor_mesice."a neskôr by sa načítavali
mesic=($(cat $soubor_mesice$jazyk)) data="$(cat $soubor_data$jazyk)"(ta premenná jazyk by sa menila podľa parametrov na prikazovom riadku). Ešte by bolo vhodné tam pridať test na to, či potrebné dátové súbory existujú. Ešte si treba dať pozor na ukončenia riadkov (Windows/Unix) (totiž meno Zora nie je to isté ako Zora\r).
$(...)
nepoužívejte cat
, ale (rychlejší a lepší) <
.
Ja jsem z toho magor at delam co delam stejne
mi ten script nechodi jmena se mi proste nenacitaji....
Prosim te mohl by jsi mi to v tom skriptu upravit aby fungoval a poslat na mail?
Byl bych Ti moc vdecny
posledni verze je jako vzdy www.sweb.cz/xdanxk
python << EOF import gtk, urllib2 url = 'http://sweb.cz/xDanxk/svatek1' handler = urllib2.urlopen(url) svatky = {} for line in handler: spl = line.split(None, 2) try: md = (int(spl[0]), int(spl[1])) svatky[md] = spl[2].split('|') except: pass def day_selected(cal, buffer): y, m, d = cal.get_date() try: sv_text = '\n'.join(svatky[(m + 1,d)]) except KeyError: sv_text = '' buffer.set_text(sv_text) textview = gtk.TextView() textview.set_editable(False) buffer = textview.get_buffer() cal = gtk.Calendar() cal.connect('day-selected', day_selected, buffer) cal.emit('day-selected') vbox = gtk.VBox() vbox.add(cal) vbox.add(textview) vbox.show_all() window = gtk.Window() window.set_title('svatky') window.connect('delete-event', gtk.main_quit) window.add(vbox) window.show() gtk.main() EOFOvšem bude to fungovat pouze do chvíle, kdy ten soubor na své stránce změníš
Ovšem bude to fungovat pouze do chvíle, kdy ten soubor na své stránce změníš... což se evidentně stalo. Takže tady je upravená verze jen pro pořádek, abych zde nenechával nefunkční kód.![]()
python << EOF import gtk, urllib2 url = 'http://kf.fyz.fce.vutbr.cz/pub/svatky.txt' handler = urllib2.urlopen(url) svatky = {} for line in handler: spl = line.split(None, 2) try: md = (int(spl[0]), int(spl[1])) svatky[md] = spl[2].split('|') except: pass def day_selected(cal, buffer): y, m, d = cal.get_date() try: sv_text = '\n'.join(svatky[(m + 1,d)]) except KeyError: sv_text = '' buffer.set_text(sv_text) textview = gtk.TextView() textview.set_editable(False) buffer = textview.get_buffer() cal = gtk.Calendar() cal.connect('day-selected', day_selected, buffer) cal.emit('day-selected') vbox = gtk.VBox() vbox.add(cal) vbox.add(textview) vbox.show_all() window = gtk.Window() window.set_title('svatky') window.connect('delete-event', gtk.main_quit) window.add(vbox) window.show() gtk.main() EOF
Tiskni
Sdílej: