Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Dobrý den, konečně jsem si udělal čas a začal se učit céčko, mám problém, pokoušel jsem se o prográmek, ktrerý naplní pole hodnotami indexů, vytiske, pak vynuluje a znova vytiskne, bohužel, nevím, kde je problém, ale nenuluje ho správně:
#include <stdio.h> int main() { int pole[10], i,a; for (i=0;i<10;i++) { pole[i]=i; } int *ppole; ppole = &pole; for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a)); } while(ppole <= &pole[9]) { *(ppole++)=0; } for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole++)); } return 0; }
výstup je pak zhruba následující:
david@PC1 /home/david/texty/programovani/cecko $ ./36-ukazatel_s_polem 0: 0 1: 1 2: 2 3: 3 4: 4 5: 5 6: 6 7: 7 8: 8 9: 9 0: 10 1: 1 2: -1074194984 3: -1074194944 4: 0 5: 1105578095 6: 1091910816 7: 134513744 8: 0 9: 1105578095
jako by to nějak přetěkalo, nebo co, použiji-li for cyklus, jede to, takhle ne, chybu tam prostě nevidím, netušíte někdo? Předem díky moc...
PS: takhle to mám, abych si procvičil ukazatele s poly
ppole
jste nenastavil znovu na začátek pole.
-lefence
V tomto případě sice nepomůže (protože se jedná o zásobník), ale jinak je to naprosto nutná věc.
#include stdio.h
int main() {
int pole[10], i,a;
for (i=0;i<10;i++) {
pole[i]=i;
}
int *ppole;
ppole = &pole;
for (a=0;a<10;a++) {
printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a));
}
while(ppole <= &pole[9]) {
*(ppole++)=0; // tu sa posuva adresa o prvok dalej
}
// teda ukazovatel na konci cyklu while ukazuje na koniec pola
ppole = &pole;
for (a=0;a<10;a++) {
printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole++));
}
return 0;
}
#include <string.h> void foo() { int pole[DELKA_POLE]; ... memset(pole, 0, sizeof(pole)); ... }
void foo() { int pole[DELKA_POLE] = {0}; ... }
int pole[10] = {0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0};což by u velkých polí byla docela otrava
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #define N (10) int tisknipole(int *pole){ int i; for (i = 0; i < N; i++){ printf("%10d. %10d\n", i, pole[i]); } return 0; } int main(int argc, char** argv){ int pole[N] = {1}; tisknipole(pole); return 0; }což nainicializovalo pouze nultý prvek. Zřejmě to chápu nějak špatně.
struct S { int i; double d; char c[100]; }; void foo() { struct S s1 = {0}; struct S s2 = {1}; struct S s3 = {1, 1.0}; struct S s4[100] = {0}; }
int pole[10] = {1, 2, 3}
Překvapuje mě, že tahle část dělá to, co se od ní očekává. Jeden by si myslel, že se doppole = &pole; for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a)); }
ppole
uloží ukazatel na ukazatel na pole, zvlášt když gcc nadává, že
sileny_pointry.c:11: warning: assignment from incompatible pointer type
int pole[10];
...
int *ppole;
ppole = &pole;
Vyznačený riadok je zle. Má byť
ppole=pole;
pole
je výraz typu int*
, ale &pole
je int**
.
&pole
je typu int(*)[10]
.
int pole[10];není totéž co
int *pole; pole = (int *) malloc(10 * sizeof(*pole));
pole
ukazuje na prvni prvek pole a &pole
ukazuje na zacatek pole. prvni prvek pole je ovsem jeho zacatkem, takze pole == &pole
plati.
.-------. .------. | &pole | ---> | pole | ----------. `-------' `------' | v .---.---.---.- - | | | | `---'---'---'- -pole == &pole platí jen a pouze tehdy, pokud pole ukazuje samo na sebe, což by vypadalo takto:
.-------. .------. | &pole | ---> | pole | -----. `-------' `------' | ^ | | | `-------------------------'
&pole je adresa pointeru na prvni prvek poleNe, žádný takový pointer v diskutované situaci neexistuje.
pole
) je non-l-value.
Každopádně bych zápis &pole raději ani nepovoloval, protože je matoucí.
int neni_zle() { int pole[10]; return &pole == &pole[0]; }
test.cpp:6: error: comparison between distinct pointer types ‘int (*)[10]’ and ‘int*’ lacks a castPorovnat můžete
pole
a &pole[0]
, výsledkem bude true.
int neni_zle() { int pole[10]; return reinterpret_cast< void *>(&pole) == reinterpret_cast< void *>(&pole[0]); }
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #define N (100) int tisknipole(int *pole){ int i; for (i = 0; i < N; i++){ printf("%10d. %10d\n", i, pole[i]); } return 0; } int main(int argc, char** argv){ int *pole; int i; pole = (int *) malloc(N * sizeof(*pole)); if (!pole){ printf("Out of memory\n"); return -1; } for (i = 0; i < N; i++) pole[i] = i; tisknipole(pole); memset(pole, 0, N*sizeof(*pole)); tisknipole(pole); free(pole); return 0; }
int pole[10000000];Dostanete segmentation fault a dost špatně se to debugguje. Navíc pole o pevné velikosti většinou plýtvá pamětí (protože se tam nacpe raději víc než míň), při požadavku na změnu velikost pole se musí překompilovávat, do toho pointeru se nedá zapsat třeba NULL (což se občas může hodit).
Tiskni
Sdílej: