Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim. mam takovy problem je vubec mozne a popripade jak to zaridit aby mi perl skript cekal jako daemon a cetl data z pojmenovane roury ? Jde mi o to aby vse co spadne z jedne strany do roury z druhe strany vpadlo do toho skriptu a ten si tenhle vstup precte a zpracuje a bude cekat na dalsi vstup. Jak vyresit tenhle skript. hledam, ale nemuzu nic najit. asi hledam spatne. Prosim o nakopnuti. Diky za radu.
Pokud by místo pojmenované roury mohl být síťový port, lze využít klasický inet démon. Tvůj skript jen čte ze stdin a zapisuje na stdout, spouštění skriptu a předávání dat již zařizuje inet démon, viz man inetd. Dělal jsem takto i služby ve windows na cygwinu :)
sitovy daemon nelze pouzit. to bych neresil potom touhle berlickou.
Pokud jde o to, aby ten skript běžel jen jednou (např. si udržuje nějaké globální proměnné), pak by přeci mělo stačit číst v perlu ze stdin, zapisovat na stdout a spustit s přesměrování vstupu/výstupu z/do pipy. Možná jsem to nepochopil, ale trochu nevidím ten problém.
jde o to aby ten skript bezel neustale a cekal na dalsi a dalsi vstupy. funguje to asi takhle
program loguje do pipe -----------> pojmenovana roura ----------------------> skript, ktery posloucha a zpracovava vstupy, ktere padaji do roury
Když bude číst v nekonečné smyčce, tak po spuštění bude běžet stále. Když jej budeš spouštět v nekonečné smyčce, po shození zase najede, dokud nezabiješ shell té smyčky.
tohle jsem uz poresil, ale jak by asi mel vypadat radek v perlu, ktery si prijme ten vstup pokud jej ctu ze STDIN tak mi to nic nepise
skript vypada asi takhle
#!/usr/bin/perl -w my $FILE = '/var/log/pokus.log';
open(LOG, ">>$FILE");
while() {
$vstup = <STDIN>;
print LOG "$vstup\n";
} close LOG;
a spoustim jej takhle
./skript.pl < pojmenovana_roura
Nicmene pokud do roury dopadnou nejake vstupy do souboru pokus.log se mi nic nezapise. Ale kdyz pouziji prikaz cat pojmenovana_roura, tak se mi data z ni zobrazuji na STDOUT. Delam nekde chybu ?
#!/usr/bin/perl
use warnings;
use strict;
my $FILE = '/var/log/pokus.log';
open(my $LOG, ">>$FILE") or die "Cannot open $FILE: $!";
select((select($LOG),$|=1)[0]); # Toto je dulezity radek - vypnout bufrovani vystupu
while() {
my $vstup = <>;
next unless defined $vstup;
print $LOG $vstup;
}
close $LOG;
super to bylo presne ono. diky za namet. se zbytkem si jiz poradim.
open(my $log, '>>', $FILE); $log->autoflush(0);...a pak všude používat
$log
místo LOG
Pak máte další problém s tím nekonečným cyklem. Pokud skončí zapisující proces, budete dostávat EOF, a Váš skript se zacyklí na 100% CPU. Buď chcete v tom případě program ukončit, nebo čekat na další vstupy, ale s nějakou prodlevou, abyste nežral CPU (nevím, jestli se nemusí v tomto případě roura zavřít a znovu otevřít).
Jinak dotaz se jmenuje perl skript jako daemon, chcete tedy aby se program choval jako démon, tj. běžel bez terminálu a na pozadí?
presne tak jedna se mi o to aby bezel na pozadi a pouze zpracovaval data, ktera protecou rourou
Tiskni
Sdílej: