Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ako semestrálny projekt z algoritmizácie som si vybral konvertor cčka do html+ zvyraznovač syntaxe. Trošku som sa však zasekol. Súbor s čkovským kodom chcem načitavat po riadkoch a po riadkoch to aj prevádzat. S čim mám však problem je ako čo najvhodnejšie implementovat slovnik klučových slov.
Totiž ked bude už riadok načitaný do nejakého bufferu budem potrebovat načitavat po jednotlivých znakoch vytvárať slova a potom ich porovnat zo slovami v slovníku. Kvôli zvýraznovaniu je asi potrebné mať rozličné slovniky na datove typy, operatory .... Preto by som pri hladaní či je slovo klučové prehladat všetky tieto "polia", čo by trvalo asi pomerne dlho. Napadlo ma ešte to uložit do hashovacej tabulky ale pre +- 50 slov neviem či sa mi to oplatí. Nejaký napad? Pravdou je aj to že nie som s hash tabulkou moc kamarát, preto hladám nejaké iné riešenie. Ďakujem
Pro lexikální analýzu určitě použij konečný automat (ať už realizovaný řídící strukturou nebo tabulkou přechodů).
Nicméně lexikální analýza není všechno, pokuď chceš zdrojáky skutečně parsovat (například už jenom vědět, že na vstupu je skutečně zdroják C a ne jenom libovolná sekvence lexikálních elementů), budeš muset udělat i syntaktickou analýzu. Zkus se podívat na "rekurzivní sestup", to je asi nejjednodušší metoda (která ti na LL1 gramatiku tvé podmnožiny C bude stačit) asi ta nejjednodušší metoda.
Pak už ti stačí jenom doplnit implementovanou gramatiku o výstupní symboly a "obarvovač" je hotovej.
Ještě doplním odkaz na skripta na programovací jazyky z ČVUT FEL, která by ti měla odpovědět na všechny zvídavé otázky .
Tiskni
Sdílej: