Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Řešení dotazu:
Debian Lenny obsahuje ruby1.9. A balíček rails-ruby1.8 obsahuje až testing (Squeeze, stačí přidat repozitář a doinstalovat) a asi mají důvod používat verzi 1.8:
rubyonrails.org - We recommend Ruby 1.8.7 for use with Rails. Ruby 1.8.6, 1.8.5, 1.8.4 and 1.8.2 are still usable too, but version 1.8.3 is not.
Docela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
Kdyby jsi mu dal ještě šanci a potřeboval s něčím poradit, tak se určitě obrať na Českou a Slovenskou konferenci programovacího jazyka Python. Je tam fajn parta lidí, kteří toho hodně ví.
že jsem se nemohl poprat v Pythonu s tím nuceným formátováním, odsazováním.:) Tak zrovna to formatovani/odsazovani ve zdrojaku Pythonu mi prijde jako jedna z nejuzasnejsich novinek (pritom je to tak jednoduche vymyslet) ve svete prg jazyku, na kterou se melo prijit uz davno.
kdyby jsme si vybirali technologie podle rozsireni, tak ted pouzivame windowsDocela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
kdyby jsme si vybirali technologie podle rozsireni, tak ted pouzivame windows
Zkus se nad tím co jsi napsal trochu zamyslet, možná zjistíš, že po bližším prozkoumání má Tvé tvrzení značné trhliny. Linux versus Windows je srovnávání nesrovnatelného. Naopak mezi Pythonem a Ruby není diametrální rozdíl jako je tomu v případě předchozího porovnání, obzvláště co se týče cílové skupiny uživatelů a možných typů nasazení. A právě proto se při rozhodování, zda použít Python či Ruby, vyplatí hledět i na velikost komunity, která mj. v tomto případě koresponduje i s množstvím a kvalitou dostupných knihoven.
Např. Scientific Tools for Python kam patří i IPython je značně užitečný a používaný balík. A takových je v Pythonu znatelně víc než v Ruby, a o tom to je, proč znovu vymýšlet kolo, když mohu použít hotovou a odladěnou knihovnu viz. Umění programování v Unixu.
No, tak zrovna u webového vývoje má Ruby a Rails excelentní komunitu. Myslím globálně; to znamená, že u nás má komunitu aspoň nějakou. Python programátorů je zřejmě víc než Ruby programátorů, ale buď nedělají web, nebo jsou zalezlí ve firmách a nijak významně se nezdružují.Docela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
Tiskni
Sdílej: