Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
Debian Lenny obsahuje ruby1.9. A balíček rails-ruby1.8 obsahuje až testing (Squeeze, stačí přidat repozitář a doinstalovat) a asi mají důvod používat verzi 1.8:
rubyonrails.org - We recommend Ruby 1.8.7 for use with Rails. Ruby 1.8.6, 1.8.5, 1.8.4 and 1.8.2 are still usable too, but version 1.8.3 is not.
Docela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
Kdyby jsi mu dal ještě šanci a potřeboval s něčím poradit, tak se určitě obrať na Českou a Slovenskou konferenci programovacího jazyka Python. Je tam fajn parta lidí, kteří toho hodně ví.
že jsem se nemohl poprat v Pythonu s tím nuceným formátováním, odsazováním.:) Tak zrovna to formatovani/odsazovani ve zdrojaku Pythonu mi prijde jako jedna z nejuzasnejsich novinek (pritom je to tak jednoduche vymyslet) ve svete prg jazyku, na kterou se melo prijit uz davno.
kdyby jsme si vybirali technologie podle rozsireni, tak ted pouzivame windowsDocela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
kdyby jsme si vybirali technologie podle rozsireni, tak ted pouzivame windows
Zkus se nad tím co jsi napsal trochu zamyslet, možná zjistíš, že po bližším prozkoumání má Tvé tvrzení značné trhliny. Linux versus Windows je srovnávání nesrovnatelného. Naopak mezi Pythonem a Ruby není diametrální rozdíl jako je tomu v případě předchozího porovnání, obzvláště co se týče cílové skupiny uživatelů a možných typů nasazení. A právě proto se při rozhodování, zda použít Python či Ruby, vyplatí hledět i na velikost komunity, která mj. v tomto případě koresponduje i s množstvím a kvalitou dostupných knihoven.
Např. Scientific Tools for Python kam patří i IPython je značně užitečný a používaný balík. A takových je v Pythonu znatelně víc než v Ruby, a o tom to je, proč znovu vymýšlet kolo, když mohu použít hotovou a odladěnou knihovnu viz. Umění programování v Unixu.
No, tak zrovna u webového vývoje má Ruby a Rails excelentní komunitu. Myslím globálně; to znamená, že u nás má komunitu aspoň nějakou. Python programátorů je zřejmě víc než Ruby programátorů, ale buď nedělají web, nebo jsou zalezlí ve firmách a nijak významně se nezdružují.Docela by mě zajímalo proč jsi si vybral zrovna Ruby? Vzhledem k tomu, že Python má u nás dobrou komunitu a i z globálního hlediska je rozšířenější.
Tiskni
Sdílej: