Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Chtěl bych se naučit programovat, nejdříve v jazyku C a později C++. Jaké knihy by jste doporučili pro úplné začátečníky, kteří nemají žádné předchozí znalosti? A aby to, co se z knihy dozvím, se hodilo do Linuxu.
Například jsem si koupil knihu Programovací jazyk C - Brain W. Kernighan, Dennis M. Ritchie, vydání 2008. A nejsem s tím spokojený, protože v některých příkladech zdrojových kódů jsou překlepy, kvůli kterým některé programy vůbec nedělaly to, co měly dělat a některý program dokonce nešel přeložit vůbec. Některé chyby se mi povedly najít a opravit, aby program šel, ale na některé nemůžu přijít. A hlavně mi vadí to, že dost věci z knihy nepochopím, protože to není vysvětlené pro úplné začátečníky a některé věci se nevysvětlují vůbec. Proto bych potřeboval lepší knihu.
Zajimalo by mne o jake chyby se jedna. Většinou se jedná o čárky, středníky, závorky a podobně. Na straně 28, článek Příkaz for. Ve zdrojovém kódu jak je ten řádek
for(fahr = 0; fahr <= 300, fahr = fahr + 20)
tak po tom číslu 300 měl být středník, ne čárka, dokud jsem to neopravil, program nešel přeložit. Potom o něco dále v knize, jak jsou programy na počítání znaků, počítání řádků, počítání slov. Tak místo, aby počítaly, tak ty znaky jenom kopírovaly, program na počítání znaků jsem už opravil. Další jsem ještě neopravil.
Mozna pro uplne zacatky knizky od Herouta. S tím souhlasím, Učebnice jazyka C. Určitě budou lepší. Ale kde je mám nabrat, když v obchodech nejsou a nedají se ani objednat? Knihy z řady Mistrovství jsou oravdu pro začátečníky? Například jsem viděl (ale jenom z venku) knihu Mistrovství v C++, tu bych si mohl koupit, ale Mistrovství v čistém C jsem neviděl. Jinak knihy z řady ...pro zelenáče vypadají taky dobře, četl jsem o nich na internetu, ale taky se nedají koupit. Sháním vhodné knihy, ale takové, které existují.
OK, vyjádřím se přesněji: vědecká knihovna, tak nějak už ji uvažuji automaticky.Vědeckou knihovnu nemáme, u nás je pendrek. Knihy si budu muset koupit. Ikdyž zvládnu základy a knihy nebudu muset používat, nevadí, mám rád, když mám všechno, co umím, i knihách.
Tiskni
Sdílej: