Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Chtěl bych se naučit programovat, nejdříve v jazyku C a později C++. Jaké knihy by jste doporučili pro úplné začátečníky, kteří nemají žádné předchozí znalosti? A aby to, co se z knihy dozvím, se hodilo do Linuxu.
Například jsem si koupil knihu Programovací jazyk C - Brain W. Kernighan, Dennis M. Ritchie, vydání 2008. A nejsem s tím spokojený, protože v některých příkladech zdrojových kódů jsou překlepy, kvůli kterým některé programy vůbec nedělaly to, co měly dělat a některý program dokonce nešel přeložit vůbec. Některé chyby se mi povedly najít a opravit, aby program šel, ale na některé nemůžu přijít. A hlavně mi vadí to, že dost věci z knihy nepochopím, protože to není vysvětlené pro úplné začátečníky a některé věci se nevysvětlují vůbec. Proto bych potřeboval lepší knihu.
Zajimalo by mne o jake chyby se jedna. Většinou se jedná o čárky, středníky, závorky a podobně. Na straně 28, článek Příkaz for. Ve zdrojovém kódu jak je ten řádek
for(fahr = 0; fahr <= 300, fahr = fahr + 20)
tak po tom číslu 300 měl být středník, ne čárka, dokud jsem to neopravil, program nešel přeložit. Potom o něco dále v knize, jak jsou programy na počítání znaků, počítání řádků, počítání slov. Tak místo, aby počítaly, tak ty znaky jenom kopírovaly, program na počítání znaků jsem už opravil. Další jsem ještě neopravil.
Mozna pro uplne zacatky knizky od Herouta. S tím souhlasím, Učebnice jazyka C. Určitě budou lepší. Ale kde je mám nabrat, když v obchodech nejsou a nedají se ani objednat? Knihy z řady Mistrovství jsou oravdu pro začátečníky? Například jsem viděl (ale jenom z venku) knihu Mistrovství v C++, tu bych si mohl koupit, ale Mistrovství v čistém C jsem neviděl. Jinak knihy z řady ...pro zelenáče vypadají taky dobře, četl jsem o nich na internetu, ale taky se nedají koupit. Sháním vhodné knihy, ale takové, které existují.
OK, vyjádřím se přesněji: vědecká knihovna, tak nějak už ji uvažuji automaticky.Vědeckou knihovnu nemáme, u nás je pendrek. Knihy si budu muset koupit. Ikdyž zvládnu základy a knihy nebudu muset používat, nevadí, mám rád, když mám všechno, co umím, i knihách.
Tiskni
Sdílej: