Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
home_dir = getenv("HOME"); if (!home_dir) home_dir = getenv("APPDATA"); if (!home_dir) /* jeste neco pro Win9x */V čem je problém?
The QSettings class provides persistent platform-independent application settings. On Unix systems, QSettings uses text files to store settings. On Windows systems, QSettings uses the system registry. On Mac OS X, QSettings uses the Carbon preferences API.Nebo:
wxConfig which is mapped onto the native wxConfigBase implementation on the given platform: i.e. wxRegConfig under Win32 (optionally wxIniConfig) and wxFileConfig otherwise.
grep -L HOME /proc/*/environ 2>/dev/null | wc -l 0Pod rootem to vypíše pár démonů, u kterých se stejně žádná per-user konfigurace nekoná. $HOME je unset leda v případě, že ji uživatel smazal kvůli ladění (musel by mít opravdový dar nešikovnosti aby to udělal omylem), nebo když je systém v single-user módu a potom jsou barvičky ve vimu asi to poslední co člověku schází
2. hladas sposob ako zariadit aby program nebral ohlad na ziadne konfiguracne subory ani premenne prostredia - pochopil som to spravne? A navyse chces aby tento sposob fungoval pre vsetky druhy programov - bez ohladu na to ci boli cielene pre KDE,GNOME, X ci command-line - vsetko jedno - je to tak?
Rovnako ako pri VMS mozes siahnut po assembleri a naeditovat si co len chces. Bud taky dobry a ked skoncis a tento server bude este existovat, prid sa podelit s nami o svoje skusenosti. Medzicasom by som Ti odporucil skompilovat si ten program z upravenych zdrojakov.
Ked chces lepsiu radu, tak povedz o co Ti konkretne ide.
Tiskni
Sdílej: